10 от най-живописните екопътеки в България (част 3)

Разгледайте предложенията ни за разходка през почивните дни по едни от най-красивите български екопътеки

0
 

Сподели

Shares

Разходките по екопътеки са любими за малки и големи. От една страна усамотени, от друга – облагородени, те могат да ви заведат на места, за които не бихте се сетили или пък не бихте имали силите да достигнете. Най-хубавото е, че дават възможност да споделите прекрасните емоции с най-близките, защото почти винаги са достъпни и за малки деца, и за по-бавно придвижващи се.

След като ви представихме първите ни 10 предложения с красиви екопътеки и набор от още 10 очарователни пътеки, днес ви предлагаме следващите 10 идеи за разходка по облагородени маршрути, които ще ви отведат до красиви местности с живописни гледки. Те са чудесен вариант за разходка със семейство или приятели през уикенда или ваканцията.

1. „Негованска“ екопътека 

Еменския каньон
Еменския каньон (снимка: Костадин Червенлиев)

Тя се намира в живописния Еменски каньон, закътан в полите на Предбалкана, по течението на река Негованка, на около 20 км западно от Велико Търново и на 8 км от пътя Велико Търново – София. Под въздействие на течаща вода, в мекия варовик са се образували многобройни прагове, водопади, вирове и ниши, обградени от достигащи 90 метра отвесни скали.

В каньона се намира първата създадена в България екопътека – Негованската. Изградените мостове, стълби и други дървени конструкции, правят разходката в каньона достъпна и приятна. Най-красивата му част е закътаният водопад Момин скок, висок 10 м. Водопадът носи името си от легенда за три моми, скочили заедно от скалите на водопада, за да не попаднат в ръцете на гонещите ги османци.

Водопад Момин скок
Водопад Момин скок (снимка: Ивайло Каравастев, Фейсбук)

Началото на Негованската екопътека е от с. Емен. В началото се намира Еменската пещера, която е една от най-дългите в България (3113 м). Краят на пътеката води до яз. Негованка. Пътеката е дълга 1,5 км в посока.

Каньонът започва южно от село Емен и е прекъснат от долинно разширение, в което е разположено селото. Така той по естествен начин е разделен на две части – Долен и Горен боаз. Заради уникалните природни образувания и красивата природа Еменският каньон е обявен за природна забележителност през ноември 1980 г.

Вижте още: С бодра крачка: 5 маршрута около Велико Търново

2. Екопътека „Бели искър

Екопътека „Бели Искър“
снимка: Peter Johannesen

Екопътеката се намира в Рила и е изградена по поречието на едноименната река. Тя се намира на 70 километра от град София и отстои на 11 км от град Самоков. На почти 4 км е от едноименното село Бели Искър. До началото на екопътеката има паркинг, на който може да оставите автомобила си, а вляво, преди паркинга, като ориентир ще видите малък параклис.

Докато се разхождате по екопътека „Бели Искър“, ще минете по цели 13 моста – осем големи и пет малки, а интересното е, че всеки от тях си има име. Още достигайки първия мост, пред вас ще се открие чудна гледка – на местността Орлови скали, чиято най-висока точка е връх Соколец (2021 м н.в.). Най-дългият мост е четвъртият.

По пътеката са обособени шест места за отдих. Заслoн, оборудван с пейки за сядане и  място за отдих ще откриете между 7-и и 8-и мост. Останалите 5 места за отдих са на Езерото, Камъка, Средорек, Здравец и Къщата. На тях са поставени маси и пейки, и може да направите кратка почивка.

3. „Вазовата“ екопътека

Скакля, Бов (Заселска скакля)
Скакля, Бов (Заселска скакля) / снимка: Termininja, Wikipedia

Пътеката започва от гара Бов. В началото се върви по асфалтов път, а табели указват посоката, докато се стигне до същинската горска пътека. Тя е приятна за ходене. На места има леки изкачвания, но със сигурност не нещо трудно и непреодолимо. Пътеката е подходяща за бавна разходка, по време на която ще се наслаждавате на красиви гледки.

В зависимост от темпото, след малко повече от половин час, пред вас ще си извиси водопад Скакля. Когато стигнете до него, имате възможност или да се върнете обратно по същия път, или да продължите още нагоре – до края на пътеката, който се намира в село Заселе. Изберете ли този вариант, се подгответе да се изкачвате още по пътека и стълби, осигурени на места с парапет. За сметка на това обаче пред вас ще се откриват още красиви гледки, които ще компенсират умората, ако се появи.

Вижте още: 10 от най-живописните екопътеки в България

4. Екопътека „Под пръските на водопада“ 

Под пръските на водопада, водопад Скока
Снимка: Михаела Стоянова

Екопътека „Под пръските на водопада“ е в близост до Тетевен. Мястото е леснодостъпно и същевременно много красиво. В края на пътеката ще видите и водопад Скока. Той се извисява на цели 30 м и пред него е трудно човек да остане безразличен.

Екопътеката е с дължина близо 4 км и започва в централната част на град Тетевeн. Голяма част от дистанцията се изминава по асфалтов път. Последните 600 м навлизат в гората, където пътеката отвежда до водопада. Теренът не е труден и предразполага към бавна разходка, която ще ви позволи да се насладите на тишината и заобикалящата природна красота. Около водопада има беседки, на които може да спрете за кратка почивка или пикник.

5. Екопътека „Пътека през вековете“ 

Мегалита в Бузовград
Мегалита в Бузовград (снимка: Цветан Докузов)

Екопътека „Пътека през вековете“ е в Средна гора. Започва в края на село Бузовград, което се намира на 5 км от град Казанлък. Пътеката не е особено трудна и има добра маркировка. Маршрутът в едната посока покрива денивелацията от 500 м, а обиколката по екопътеката отнема около 2 часа.

По маршрута могат да се разгледат: скалното образувание Мъжкият камък, мегалита Вратата на богинята, крепостта Бузово кале, а така също и местността Черковищата и тракийска гробница.

Гледката от Мегалита е впечатляваща – виждат се цялата долина, връх Ботев, язовир „Копринка“. Мегалитът е старотракийско селище от скални образувания с отвор, през който преминава слънцето при залез. По време на Дните на Тракийската култура в Казанлък, в края на месец август, там се прави възстановка на тракийски ритуали.
Денивелацията е 500 м. Време за изминаване: 1 часа. Зелена, синя и жълта маркировка.

Вижте още: Древните светилища в България (част 1)

6. Екопътека „Сливодолско падало

Водопад Сливодолско падало
снимки: Цветан Докузов, Фейсбук

Екопътека и водопад Сливодолско падало се намират в Западните Родопи, по течението на река Сливов дол – един от притоците на Чепеларска река. Те са разположени в област Пловдив, недалеч от село Бачково и Бачковския манастир.

Екопътека „Сливодолско падало“ е с дължина 5,83 км и в посока отиване се изминава за малко над час и половина, а връщането отнеме около 45 минути. Най-ниската точка е на 428 метра н.в., а най-високата е почти 700 метра и при самия водопад.

Докато вървите по екопътеката, сетивата ви ще изпитат истинска наслада – през цялото време ще се движите покрай река Сливов дол. Пътеката минава през гъста гора. На места са изградени красиви мостчета и дървени стълби, които, освен че помагат да преминете на отсрещния бряг на реката, създават още по-приятна атмосфера. Преди да стигнете до водопада, ще минете покрай още красиви малки водни падове.

Към края може би ще ви изненада по-стръмен участък, но той носи висока отплата – ще ви отведе до панорамна площадка и направена импровизирана дървена пейка, откъдето може да видите величествения водопад Сливодолско падало, който е висок 50 м. Оттук може и да слезете в подножието на водопада, но бъдете особено внимателни – пътеката е тясна, стръмна и доста хлъзгава.

Вижте още: Водопад Сливодолско падало: където водата шепне легенди

7. Екопътека „Момина баня

снимка: Стефан Иванов

Екопътека „Момина баня“ край Хисаря ще ви предложи 4-часова разходка, подходяща както за деца, така и за възрастни.

Тя започва от квартал Момина баня. По пътя ще може да видите църквата „Св. Успение Богородично“. Докато вървите, след време ще достигнете да голям кръст, който е изграден на един от хълмовете в района, в близост до местност „Крив камък“, от който се открива невероятна панорамна гледка към целия град.

Кръстът е поставен върху скала, на която е нарисувана икона от дарителите и има лазер в зелен цвят, който озарява целия град през нощта. Наблизо има възможност за пикник – беседка, барбекю зона. Ще откриете и тераса, от която може да се наслаждавате на красивите гледки в околността.

8. Екопътека „Водопади Бохемия

Екопътека „Водопади Бохемия“
снимка: Tina Takeva, Фейсбук

Началото на екстремната пътека „Водопади Бохемия“ ще откриете веднага след като излезете от град Рила, в посока Рилския манастир. Пада ви се вдясно, преди един мост над река Рилска, а на място има и табела. Маршрутът е къс, но на места опасен и хлъзгав. Трябва особено да се внимава в дъждовен период.

Пътеката е по протежението на една рекичка, изпъстрена с много каскади, които са невероятно красиви. Ще се ориентирате по табелите, тъй като официална туристическа маркировка липсва.

Пътеката ще ви предложи изкачване по скали, преминаване през скални дупки и катерене покрай водопадите. Важно!!! Разходката край „Водопади Бохемия“ не е за хора със страх от височини.

Вижте още: 10 от най-живописните екопътеки в България (част 2)

9. Екопътека „Via Ferrata

Екопътеката „Via Ferrata“
снимка: drynovo.bg

Екопътеката „Via Ferrata“ – Дряновски манастир се вие от манастира, край ЖП линията, по брега на р. Дряновска, край „Сини вир“. По каменни стъпала излиза на ръба на скалния венец, източно от Дряновския манастир, по пътека до платото „Стринава“ /крепостите „Градът“ и „Чуката“/, след това се спуска през гората край манастирското лозе и завършва на паркинга пред манастира.

Маршрутът разкрива невероятно красива панорама към Дряновския манастир и гр. Дряново. В района има богато биоразнообразие. Сред растителните видове внимание заслужават дегенов копър, циклама, а от животинските: около 12 вида прилепи, муфлон, лисица, сърна, дъждовник и други.

Разходката по пътеката трае около 2 часа.

10. Екопътека „Осмарски скални манастири

Скален феномен "Окото" край Осмар, ПП "Шуменско плато"
Скален феномен „Окото“ край Осмар, ПП „Шуменско плато“ (снимка: Izvora, Wikipedia)

Скалните манастири в Шуменското плато са уникален феномен. Намират се на около 3 км северно от с. Осмар. Счита се, че са изградени през 12-14 век, като в тях са намирали подслон монаси, изиграли много важна роля в културно и религиозно отношение са по време на Второто Българско Царство.

Пътеката тръгва от края на с. Осмар и се движи 3 км по приятен горски път. Достигайки каменна чешма и дървена беседка, вече сте в подножието на най-големия от манастирите – Костадиновият. Предстои ви да вървите още 20 минути стръмно нагоре, докато стигнете метална стълба. По нея ще се изкачите до манастира.

Трябва да слезете обратно по стълбата и в ниското ще видите табела към скалния феномен „Окото на Осмар“. Движете се внимателно по стръмната пътека. След като го разгледате, трябва отново да стигнете металната стълба и оттам може да се отправите към скалния манастир „Диреклията“. До него няма изградена стълба, но може да го разгледате от дистанция.

На платото са достъпни за разглеждане още манастири: Дивдядовски, Ханкрумски и Троицки.

Вижте още:
10 пълноводни водопада в България, които да посетим
10 язовира, подходящи за бягство през уикенда и не само
10 от най-красивите езера в България (част 1)
10 пещери в България: магията на подземния свят (част 1)
10 каньона в България: истории за силата на водата
С бодра крачка из кътчетата на България
Природните феномени в България

За още интересни маршрути и вълнуващи срещи, последвайте 360° в Инстаграм и Фейсбук, и не изпускайте нищо важно от света на приключенията, аутдор спортовете и природосъобразния начин на живот.

Сподели

Shares

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведи твоят коментар!
Моля, въведи твоето име тук.