Ще има ли зелена светлина за дивото къмпингуване?

До 31 юли продължава общественото обсъждане на проекта на Наредба за свободното къмпингуване

0
 

Сподели

Shares
Диво къмпингуване
снимка: Blake Wisz, Unsplash

Ситуацията в момента

Към днешна дата в България не съществува регламент за дивото къмпингуване, въпреки че от години къмпингарите се борят да има общонационални правила, които да осигурят възможност за природосъобразно къмпингуване за любителите на природата.

На 1 юли 2025 г. Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) пусна за обществено обсъждане проект на Наредба, изработен на основание разпоредбата на чл. 10а, ал. 3 от Закона за устройството на Черноморското крайбрежие. Предвижда се тя да регламентира „условията и реда за определяне на местата за временно разполагане на палатки, кемпери или каравани в зона „А“ и в зона „Б“ извън територията на морските плажове, пясъчните дюни и категоризираните къмпинги, правилата и нормативите за устройването и ползването им, както и за престоя в тях“.

Местата за временно разполагане не се категоризират като къмпинги по смисъла на Закона за туризма. Според проекта на МРРБ къмпингуването ще бъде разрешено единствено в ясно определени територии – публични и частни, с регистрация и минимални санитарни изисквания, като целта е да бъдат намалени конфликтите и замърсяването на природата, особено в защитените зони,

Особеното е, че обособяването на местата за временно разполагане на палатки, кемпери или каравани се разрешава със заповед от кмета на общината за срок до 3 години във времевия период от 1 май до 30 септември.

По такъв документ се провеждат дискусии вече повече от 10 години. Наредбата е публикувана на портала за обществени консултации, като предложения по текстовете се приемат до 31 юли.

Реакциите

От Българското кемпер общество алармираха, че Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) е прекратило на 30 юни „без предупреждение“ работата на експертната група и е публикувало за обществено обсъждане „актуализиран“ текст на наредбата. Според тях това е пореден опит за забрана на къмпирането. Те публикуваха остро становище по наредбата, призовавайки да бъде цялостно и окончателно оттеглена, тъй като не само че „не предлага очакваните регулации, но и ограничава почти изцяло дивото къмпингуване край Черноморието“.

„Напомняме! Това е текстът на същата скандална наредба, която преди десет години след публикуването си получи над шестстотин отрицателни становища, масови протести в центъра на София“, казват те в съобщението.

От сдружението изтъкват, че наредбата не предвижда регулация в цялата страна, а само по Черноморието, че не е приложима в реалността и предупреждават, че „хиляди къмпиращи ще се насочат към съседни държави в ущърб на българския туризъм, държавния и обществен интерес“.

Диво къмпингуване
снимка: Guillaume Gouin, Unsplash

От Българското кемпер общество стоят зад мнението, че вместо чл. 10а от Закона за устройството на Черноморското крайбрежие (ЗУЧК), трябва да се въведе нормативен акт, който да важи за цялата територия на България и да гарантира безплатен престой сред природата, събиране на отпадъците в туристически региони, санкции при неспазването на регулациите, както и ограничения за продължителността на престоя.

Подобни регулации действат в Шотландия, Швеция, Норвегия и Исландия, където дивото къмпингуване e позволено и защитено от закона, при спазването на ясни правила.

Заради цялостно сгрешената концепция, от „Зелени закони“ (които следят за развитието и прилагането на екологичните закони в Българи) са изготвили шаблон, който гражданите могат да изпращат като становище срещу наредбата, докато тече общественото обсъждане, на e-mrrb@mrrb.government.bg. От Българско кемпер общество призовават за същото.

До крайния срок за общественото обсъждане, 31 юли, всеки може да изпрати своето мнение.

Диво къмпингуване
снимка: Jason An, Unsplash

Алтернативите

Междувременно предложение за регулиране на процеса, посредством мобилно приложение, бе отправено от Любен Василев. Като основни проблеми, произлизащи от дивото къмпингуване, той посочва битовите отпадъци, генерирани от къмпингуващите, които биват изхвърляни в контейнери, намиращи се на територията на дадена община, без тя да получава директни финансови дивиденти от къмпингуващите. Друг проблем, според него, е вероятността някой, поради незнание, да реши да къмпингува на територията на някакъв вид защитена зона.

Като възможност за решаване на проблемите Василев посочва новите технологии. Идеята му е да се създаде приложение за мобилни телефони, коeто да предоставя възможността къмпингуващият да се регистрира на мястото, където смята да пренощува (между 22 ч. и 6 ч.). В допълнение, за съответната регистрация къмпингуващият ще трябва да заплати минимална такса, която да отива към бюджета на общината.

Диво къмпингуване

снимка: Delphine Ducaruge, UnsplashКато следваща стъпка той вижда изграждането на станции за обслужване на кемпери и каравани, а достъпът до тях може да става пак с мобилното приложение. Идеята предвижда полицията или друга институция да има контролно мобилно приложение, с която може да провери дали къмпингуващият се е регистрирал или не.

С пълния текст на предложението може да се запознаете тук.

*Василев е отправил своето предложение и към авторите на наредбата. 

Сподели

Shares

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведи твоят коментар!
Моля, въведи твоето име тук.