
Асен Радулов е на 39 години и идва от Банско – градът в подножието на любимата му планина Пирин, сред която е израснал. Той е част от местния клуб „АлПиринСки“ и се състезава активно от 2019 г. насам. Предпочита дистанции до 40 км, но истинската му страст са вертикалните километри, където открива най-голямо предизвикателство и удоволствие. За него бягането е не просто спорт, а хоби, което му носи свобода и близост с планината. На първото издание на „Вертикален Руй“ той заема почетното второ място с време 42 минути и 53 секунди.

Връх Руй, висок 1706 м, е най-високият връх на едноименната планина и финална точка на състезанието “Вертикален Руй”. Участниците преминават трасе с дължина 4,3 км и положителна денивелация от 930 м, за да достигнат върха. Именно там на 18 октомври 2025 г. ще бъде определен световният шампион в рамките на финала на Откритото първенство по вертикален километър (VK OPEN Championships) – престижно събитие от календара на Международната федерация по скайрънинг. Големият финал ще се проведе със старт в село Зелениград, където състезанието „Вертикален Руй“, организирано от Трънското туристическо дружество, ще бъде арена на тази грандиозна надпревара.

Разговаряме с Асен Радулов, за да разберем повече за подготовката и изживените емоциите на „Вертикален Руй“:
Ако трябва да опишеш „Вертикален Руй“ само с три думи – кои биха били те?
– Магия, красота, любов.
Кое беше най-трудното за теб по трасето?
– Когато човек е достатъчно отдаден на това, което прави, то трудностите почти не се усещат.
А какво ти хареса най-много?
– Хората, които го организират, и тяхната отдаденост и сплотеност.
Какви качества, според теб, отличават добрия състезател във вертикален километър?
– Самодисциплина, постоянство и смелост.
Как се подготвяш физически и психически за такъв тип състезания?
– С много тренировки в планината и преходи.
Какво място заема храненето в твоята подготовка?
– Храната е важна част от подготовката, но не спазвам някакъв хранителен режим.

Какво би казал на хората, които искат да се включат в състезания като „Вертикален Руй“?
– Участвайте и усетете емоцията. Струва си всяка стъпка!
Планираш ли да участваш пак тази година и имаш ли някакви конкретни цели за предстоящия финал?
– Вече съм записан. Целта ми е лично подобрение на времето спрямо предходната година.
* * *
На 18 октомври 2025 г. Трънско ще бъде световната сцена на вертикалния километър – „Вертикален Руй“ тази година ще бъде домакин на Световните финали и емоцията вече се усеща!
Запишете се до 30 септември и станете част от емоцията:
https://verticalruy.com/registratsia/