Водопадите имат магична сила. Отдалеч те примамват с грохот или мелодична песен. Видиш ли ги веднъж, оставаш запленени от красотата и силното внушение на водния пад.
Избрахме за теб 10 дестинации, до които да се разходиш с любими хора и заедно да се заредите с приятни емоции.
1. Райското пръскало

Райското пръскало е най-високият постоянно течащ водопад не само в България, но и на целия Балкански полуостров. Той се намира в Стара планина, в подножието на връх Ботев. Височината му достига 124,5 м. Когато човек е наблизо, се потапя много лесно в красотата на всичко, което го заобикаля. Причина за това не е единствено водопадът, а и скалите, които формират цялостния пейзаж.
Близо до Райското пръскало е и хижа „Рай“, любима много туристи, именно заради вдъхновяващата природна действителност в близост. Хижата е изходен пункт както за самия водопад, така и за първенеца на Стара планина – връх Ботев.
За да стигнете до водопада, може да използвате най-известния маршрут, тръгващ от местност Паниците, близо до град Калофер. Върви се по пътека, която има равни пространства, но и терени, по които има изкачване. Целият маршрут отнема около 5 часа.
Вижте още: Магията на Стара планина: Райското пръскало
2. Хайдушки водопади

„Хайдушките водопади“ са чудесен вариант за еднодневна разходка, подходяща за всички възрасти. Водопадите, макар и не много високи, са изключително живописни. Образувани са от няколко пада и са много красиви, особено при пълноводие.
Намират се край Берковица и до тях води едноименна екопътека. Маршрутът е много приятен, с дължина около 5 км в посока, като на отиване има незабележимо изкачването, сумарно около 300 м. Но пък за сметка на това ще може да се възползвате от приятния лек наклон на връщане.
Най-атрактивни са двата водопада, намиращи се в края на маршрута, където по-малките реки: Злата, Средна, Ценкова и Сливашка бари се сливат, за да образуват Голяма река. Те осигуряват достатъчно вода, така че водопадите са привлекателни целогодишно. Околната местност е защитена и носи името „Хайдушки водопади“.
Как да стигнете?
Началото на екопътеката се намира в западните покрайнини на Берковица. До там може да стигнете с автомобил, следвайки от центъра на Берковица кафевите указателни стрелки.
Вижте още: Идея за активен уикенд: екопътека „Хайдушки водопади“
3. Скакля, Бов (Заселска скакля)

Водопад Скакля, се намира в Стара планина, близо до (под) село Заселе (недалеч от с. Гара Бов), община Своге. Известен още с имената Заселска скакля и Вазова скакля. Той е образуван на река Скакля, ляв приток на Искър. Височината му е 85 метра.
Под водопада минава известната Вазова пътека. Тя започва от гара Бов. Има табели, които ще ви насочват накъде да вървите. В зависимост от темпото, след малко повече от половин час, пред вас ще си извиси водопадът. Щом го стигнете, имате възможност да се върнете обратно по същия път или да продължите още нагоре – до края на пътеката, който се намира в село Заселе.
Вижте още: До водопад Скакля по Вазовата екопътека
4. Водопад на сътворението

Водопадът се намира в Източни Родопи, в близост до с. Долна Кула (общ. Крумовград), махала Метла 2 – една от четирите махали, простиращи се в живописната котловина. Той привлича много туристи с магнетичната си красота.
Този водопад е средно висок – падът му е около 7-8 метра, но щом го зърнете, мигновено ще привлече вниманието ви с огромната скалиста дъга, по която водите му се спускат. Не по-малко привлекателен е и тюркоазеният цвят на водата, която при пълноводие се слива със слънчевите лъчи и образува многоцветна дъга – идеално място за снимки.
Село Долна кула е на около 10 км от разклонението за Горна кула, намиращо се на на главния път Кърджали – Крумовград. В селото продължете до махала Метла 2 – последната на селото, където има обособено малък паркинг, на който да оставите автомобилите си.
Вижте още: Дестинация: Ваканция – „Водопад на Сътворението“
5. Герме бунар

Водопад „Герме бунар“ се намира в Източни Родопи. Познат е и с името „Дупката“. Неговият впечатляващ вид е оформен благодарение даденостите на местността, през която преминава река Ереклидереси. Водата си е проправила път през по-твърда скала, която е останала отгоре като козирка. Именно тя дава повод за името „Дупката“.
За да стигнете до него, може да ползвате следните координати: начало (паркинг): 41.4399194, 25.2166009; водопад: 41.4381416, 25.2132850.
Вижте още: Водопадът „Герме бунар“
6. Сливодолско падало

Водопад „Сливодолско падало“ се намира в сърцето на Западни Родопи. Скрит е сред гора и смълчани ридове. Височината му е около 50 м и това го прави един от най-високите водопади в Родопите. Намира се в карстовия район на Добростан.
Водопад Сливодолско падало е част от резерват Червената стена. Намира се в близост до село Бачково и Бачковския манастир. До него води едноименна екопътека, която следва извивките на река Сливов дол, приток на Чепеларска река.
Дължината на пътеката е почти 6 км, с денивелация от 339 м. На отиване, с бавен ход, ще ви отнеме 1 час, а на връщане – 45 минути.
Тръгнете с автомобил от Асеновград към Смолян. На около 5 км след Бачковския манастир ще стигнете до тунел, след който трябва да отбиете. Отдясно ще видите рибарник и там можете да паркирате (местата са за 6-7 коли). Отляво ще видите табела за Сливодолското падало.
Вижте още: Водопад Сливодолско падало: където водата шепне легенди
7. Чуковски водопад

Чуковският водопад се намира на 6 км от Момчилград и е леснодостъпен. Разположен е на река Чуковска, в непосредствена близост до село Чуково. Може да стигнете с кола на 5 минути от него и това го прави подходящ за семейна разходка.
Ако пътувате от Момчилград, при влизане в селото, след около минута ще видите малка табелка отдясно, която ще ви упъти до началото на пътеката за водопада.
Вижте още: Дестинация: Ваканция – Чуковски водопад
8. Бабско пръскало

Бабското пръскало се намира в Стара планина, на река Бабска, приток на река Тъжа, чиито води тръгват южно от седлото между върховете Малък и Голям Кадемлия. Макар да не е толкова високо, колкото другите пръскала, и то има с какво да впечатли. Височината му е 54 м, но гледката, към него се открива от по-висока от него панорамна площадка. Така че ще имате възможност да се насладите на пълния му блясък.
Бабското пръскало е недалече от хижите Русалка и Равна, по пътеката село Тъжа – хижа Тъжа. Екопътеката към него вече не съществува и само на места има останки от нея. Въпреки това достъпът до Бабското пръскало не е невъзможен, но е препоръчително това да се случва извън зимния сезон. Изходна точка е хижа Триглав, а преходът до площадката ще ви отнеме около 40 минути.
Вижте още: Старопланинска магия: Бабско пръскало
9. Кадемлийско пръскало

Наричан и Кадемлѝя, „Кадемлийско пръскало“ се намира в Калоферска планина, на Кадемлийска река, която е ляв приток на река Тъжа. Водопадът е разположен западно от връх Триглав, на 1500 м надморска височина. Височината на пада му е 72 метра. Под него ще откриете карстов извор и малка пещера. През 1965 г. местността около Кадемлията, с площ от 1 хектар, е обявена за природна забележителност.
В близост до водопада са хижите „Триглав“ и „Тъжа“. От х. Триглав ще стигнете до водопада за 45 минути.
Вижте още: Хижа „Тъжа“
10. Самодивско пръскало

Водопадът се намира в околността на Девин и Триград, в местността Струилица и до него може да се стигне с малко отклонение от екопътеката Струилица-Калето-Лъката, по поречието на река Девинска. Времето, което ще ви отнеме да стигнете до него от разклона на екопътеката, е 30 минути. Изходната точка на екопътеката е около 2 км от град Девин.
Водите на Самодивското пръскало падат от два общи пада, като единият от тях е с височина 45 м, а другият 25 м.
Вижте още: всички материали, които сме посветили на българските водопади!