
На 77 години Джийни Райс продължава да бяга бързо. Миналата година тя постави световен рекорд в маратона, във възрастовата група 75–79 години. Постигнатото от нея променя представите ни за стареенето и бягането.
В момента Джийни държи световния рекорд на всяка дистанция между 1500 метра и маратона (42,195 км). Постиженията ѝ привличат интерес сред учените в областта на спорта, и когато миналата година пробягва лондонския маратон за 3:33:27 ч., тя е поканена да посети лаборатория в Англия. Там са ѝ направени измервания на телесни мазнини, тестове на бягаща пътека, както и други тестове за бягане и скачане. Британските учени искали да разберат какви биомаркери и физически характеристики я отличават от нейните връстници.
Впоследствие, по-рано тази година, резултатите са публикувани в списание Journal of Applied Physiology. Авторите съобщават, че Райс има най-високия VO₂ max (47,8), измерван някога при жена на 75 или повече години, както и изненадващо висок максимален пулс — 180 удара в минута.
„Аз съм просто нормален, обикновен човек“, настоява Райс пред Runner’s World няколко дни след като участва в маратона в Токио през 2025 г. „Не съм по-различна от никой друг. Не правя нищо по-особено — просто имам късмет и съм благословена“, добавя тя.

Как тренира Джийни Райс
Райс е известна със своята скромност и отклонява предположенията, че е физиологично изключение. Родителите ѝ били здрави и активни, но не и особено впечатляващи спортисти. В случаи, когато упоритата работа е ставала неразделна част от живота на някого, той не я възприема като нещо необичайно. Но както казва самата Райс:
Ако не тренирах, нямаше да съм там, където съм. Тренировките са 50 процента от всичко.
През последните 40 години тя бяга по около 80 км седмично, през цялата година — като поддържа леките дни наистина леки и не се изцежда докрай, дори по време на интервалните тренировки, които са три пъти седмично.
Започва да постига световни рекорди, едва когато влиза във възрастовата категория 70–74 години, така че авторите на изследването предполагат, че адаптациите от всички тези години с голям тренировъчен обем вероятно имат основен принос за сегашните ѝ резултати. Това, както и здравословното, балансирано хранене, добрата хидратация и силният дух.
Вижте още: Бягане и дълголетие: 10 бегачи, за които възрастта е само число
Тълкуване на тестовете
Резултатите от тестовете показват, че постиженията ѝ на световно ниво „може би се дължат най-вече на висок VO₂ max, а не на изключителна икономия на бягане (RE)“, се казва в изследването.
Учените Ван Хоорен и Занини отчитат сравнително умерената икономия на бягане (RE) при Райс при субмаксимални скорости, като излагат две възможни обяснения — нейният седмичен обем на тренировки (който не е много висок, съпоставено с други атлети) и нейният ръст.
Тъй като Райс е сравнително ниска, при всички скорости по време на лабораторните тестове, тя е поддържала сравнително висок каданс (честота на крачката). А тази висока честота „може да увеличи енергийната цена за замахване на крака, което повишава общия енергиен разход при бягане.
Един от най-съществените изводи, според резултатите и дългосрочните навици на Райс, е възможността VO₂ max да се поддържа с възрастта, чрез сравнително висок седмичен обем бягане, без непременно да се набляга на високоинтензивните тренировки.
Способността ѝ да бъде постоянна във времето се оказва нейна суперсила – смятат изследователите.
Ако не се контузиш, можеш да продължиш да се развиваш, надграждайки тренировъчен блок след блок. Няма нужда да започваш отначало или да градиш наново — просто стабилен, последователен напредък.
А според самата Райс, тя просто е щастлива, че все още може да бяга, да се състезава и да преследва личните си цели. Вярва, че е въпрос на време някой нов човек да се появи и да започне да подобрява нейните рекорди.
Млади жени често я доближават на състезания и я молят за снимка. „И знаете ли, това е прекрасно“, казва тя – „защото те си мислят, че се справям добре заради възрастта си. Аз се опитвам да ги мотивирам, да бъда вдъхновение за тях. Не ме познават лично, но си мислят: „Ако тя може, може би и ние можем.“ – Това искам да си мислят.“