По скалите на Сардиния: 5 начина да изследвате легендарния залив Оросей

По източния ръб на Сардиния, където скалите се спускат стремглаво в синьото, се намира едно от най-красивите катерачни и трекинг убежища в Европа: заливът Оросей

0
 

Сподели

Shares
Кала Луна в залива Оросей, Сардиния
Кала Луна в залива Оросей, Сардиния (снимка: Dimitry-B, Unsplash)

Вторият по големина остров в Средиземно море, Сардиния, пленява с дивата си природа, райските си плажове и вятъра мистрал, който разсейва летните жеги и носи облекчение на туристи и катерачи.

Диво. Вълшебно. Вертикално. Ако още не си се срещал очи в очи със Сардиния, значи все още не си изпитвал „сардинска болест“ — онова неописуемо усещане, че трябва да се върнеш веднага. По източния ръб на Сардиния, където скалите се спускат стремглаво в синьото, се намира едно от най-красивите катерачни и трекинг убежища в Европа: заливът Оросей (Golfo di Orosei).

Пейзажите са сурови и нежни едновременно – варовикови игли, лазурни заливчета, древни пътеки и аромат на хвойна, който остава по кожата дълго след като си си прибрал въжето. Ето пет начина как да се потопиш в магията на този рай – с магнезий по ръцете и кристалчета морска сол по устните.

Без да ти спестяваме и капка от очарованието на това райско място, започваме представянето:

1. Кала Голорицé (Cala Goloritzé) – най-добрият плаж в света (плюс емблематичен катерачен маршрут)

Кала Голорицé (Cala Goloritzé)
Кала Голорицé (Cala Goloritzé) / снимка: Monica Malfatti

Преди няколко седмици класацията „The World’s 50 Best Beaches of 2025“ присъжда първо място на Кала Голорицé заради „дивата ѝ красота, която омагьосва от пръв поглед“.

Още през 80-те години двама известни италиански катерачи – Маурицио Дзанола и Алесандро Гоня откриват потенциала ѝ, в лицето на изключителните възможности за катерене по Агуля (Aguglia)- масивна, самостоятелна варовикова игла, която се извисява над Кала Голорицé. Лъскавите варовикови стени предлагат катерене по плочи в зашеметяваща обстановка. За много катерачи изкачването на Агулья е преживяване за цял живот.

Маноло и Гоня първи изкачват върха през декември 1981 г. по маршрут, който наричат “Симфония на вятърните мелници” (Sinfonia dei mulini a vento). Днес Агуля има множество маршрути. Един от най-популярните е “Sole incantatore”, открит от Маурицио Овилия през 1995 г.

Достигането до Агуля (и до плажа) става като се кара до Баунеи и се следват табелите за Ristorante del Golgo. След около 10 км се стига до ресторанта, където се завива надясно към официалния паркинг на Кала Голорицé, близо до Bar Su Porteddu. Оттам ви чака едночасов преход по ясна пътека, която в края си се спуска полегато към плажа и Агуля.

Вижте още: Ивано Дибона – най-красивата виа ферата в Кортина д’Ампецо

2. Кала Луна – заливът на Лина Вертмюлер (Cala Luna, Lina Wertmüller’s bay)

По маршрута, който води до Кала Луна
По маршрута, който води до Кала Луна (Cala Luna) / снимка: Monica Malfatti

Хайкинг и плуване са перфектната комбинация в залива Оросей. Кала Луна например е такова място – разположен на половината път между градчетата Баунеи и Доргали, този залив е снимачна площадка на шедьовъра на Лина Вертмюлер от 1974 г., известен на английски като „Swept Away“. Ако и ти искаш да бъдеш „отнесен от необичайна съдба в синьото море на август“ — каквото е значението на оригиналното заглавие, тогава поразително сините води на Кала Луна са идеалното място.

Заливът дължи името си („luna“ си означава „луна“) на 800-метрова пясъчна ивица, извита като бял полумесец, с шест огромни пещери, които се отварят директно към плажа. До него се стига след шесткилометров преход през гориста местност с красиви гледки към морето.

Преходът до Кала Луна започва от друг хубав плаж — Кала Фуили, последният залив, до който може да се стигне с кола или велосипед от близкото село Кала Гононе. Излезте рано, за да хванете изгрева и направете първо плуване в Кала Фуили. После продължете към Кала Луна преди обед, за да избегнете най-горещите часове и тълпите.

3. Селваджо Блу (Selvaggio Blu) – най-предизвикателният маршрут в Италия

Селваджо Блу (Selvaggio Blu)
Селваджо Блу (Selvaggio Blu) / снимка: Franco Ramus

Това не е маршрут. Това е ритуал. Selvaggio Blu се води най-трудният трек в Италия – над 40 километра див терен, осигуровки, катерене, нощувки в пещери или под звездите. Маршрутът се простира от Санта Мария Наварезе до плажа Кала Сизине и е създаден за онези, които търсят повече от пътека – търсят себе си. Изисква 4 дни, добра физика и (по възможност) водач.

Селваджо Блу е замислен през 1987 г. от фотографа и алпинист Марио Верин с помощта на Пепино Чикало — председател на местния клон на Италианския алпийски клуб Selvaggio Blu (в превод: „Дивото синьо“). Те искали да повишат разпознаваемостта на Сардиния сред любителите на активния отдих и за целта възстановяват стари мулетарски пътеки, маркират маршрута и обучават местни планински водачи.

Препоръчително е да се върви с водач – както за ориентиране, така и за безопасно преминаване през по-експонираните участъци, оценени до IV категория по скалата UIAA. След всеки етап се спи на открито в пещери или палатки.

Най-подходящото време за Selvaggio Blu е късна пролет или ранна есен. Много местни водачи организират преходи, но не всички са сертифицирани по стандарт UIAGM. Най-сигурният избор е да се свържете с местния UIAGM офис.

Вижте още: 5 от най-добрите виа ферати в Европа

4. Каньонът Горопу (Gorropu Canyon)

Каньон Горопу / Gorropu Canyon
Каньон Горопу / Gorropu Canyon (снимка: Monica Malfatti)

В Горопу, казват, скалата пее. Или поне така звучи, когато катериш Hotel Supramonte – емблематичен маршрут от 400 м, с пасажи до категория 8b.

През май 1999 г. Роландо Ларкер и Роберто Вигиани прокарват мултипич катерачен маршрут, спазвайки стриктно етиката „отдолу-нагоре“, в най-зрелищния каньон на Сардиния: Горопу. “Hotel Supramonte” днес е един от най-известните катерачни маршрути в света, а името му идва от песен на Фабрицио Де Андре — един от най-обичаните италиански бардове. Маршрутът е изкушил редица легендарни катерачи: Щефан Гловац, Беат Камерландер, Стив МакКлур, Седрик Лашат, Нина Капрец и Адам Ондра (който го изкатерва „онсайт“ през 2008 г.).

Ако обаче катеренето ти не е на тяхното ниво — спокойно, в района има множество преходи, които са не по-малко спиращи дъха. Пешеходните маршрути преминават покрай голи скали, типична средиземноморска растителност и хвойнови гори. Стартовата точка обикновено е проходът Генна Силана (Passo di Ghenna Silana), на около 30 минути с кола от Доргали или Кала Гононе. Оттам има няколко различни маршрута, в зависимост от времето и амбицията.

5. А, ако времето се развали?

Невинаги се уцелва хубаво време за ваканция, но и при наличието на дъжд има какво да се види в района. Първата възможност е пещерата Испиниголи — карстово образувание, само на 15 минути с кола от Доргали. Отворена за посетители от 1974 г., пещерата впечатлява с варовикова колона с височина 38 м, свързваща свода и пода на пещерата. Вътре археолозите са открили човешки кости и бронзови украшения, датирани от бронзовата епоха – знак, че мястото е служело като погребална зала.

село Оргозоло, Сардиния
село Оргозоло, Сардиния (снимка: visititaly.eu)

Друга добра дъждовна алтернатива е кратко пътешествие до село Оргозоло, на около 40 минути от Доргали. Това е земята на “Canto a Tenore” — полифонно народно пеене, включено в нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. Малките улички и каменните къщи на селото са превърнати в открита галерия, а стотици стенописи разказват истории за традиции, култура и неподчинение. Артисти от различни поколения са допринесли за това Оргозоло да придобие световна известност.

Как да стигнете до там

Най-практичният и евтин начин да стигнете до Оросейския залив е с кола. Италианците пътуват с ферибот до Олбия от Генуа или Ливорно. Ако пристигате със самолет, можете да наемете кола след кацане на летището в Олбия. Пътят от там до Доргали отнема около час и половина.

Вижте още: Вал ди Чембра: перфектното място за спорт и туризъм

* * *

Вярваме, че вече нямате търпение да потеглите към приказния залив Оросей, както и сме сигурни, че ще си изкарате чудесно. Преди това обаче нека обърнем внимание на малко сервизна информация.

Огромната популярност на двата най-големи италиански острова Сицилия и Сардиния, известни с девствените си плажове и кристални сини води, струва скъпо на околната среда. Щетите идват от проблеми с боклука и кражбата на пясък. Затова миналата година властите предприемат допълнителни мерки за опазване на природата, налагайки строги ограничения на посетителите.

Част от плажовете, като Cala dei Gabbiani, Cala Biriala, Cala Goloritze, Cala Mariolu, La Pelosa, Le Saline вече имат дневен лимит от няколкостотин души (между 200 и 700 за различните плажове). Посетителите на Cala Goloritze – ивица, достъпна само пеша или с лодка, ще бъдат таксувани с входна такса от шест евро.

За да организирате ваканцията си, потърсете предварително информация в местните трекинг и катерачни клубове. За да си осигурите достъп до регулираните плажове, посетете приложението Cuore di Sardegna (или Сърцето на Сардиния) най-малко 72 часа преди посещението си, където може да резервирате място на всички тези места.

Вижте още: Мизурина: Перлата на Доломитите

Сподели

Shares

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведи твоят коментар!
Моля, въведи твоето име тук.