
В първата половина на 60-те години на миналия век у нас, и най-вече към Окръжната туристическа организация на Пловдив, започна бум на строителство на нови и значително по–съвременни хижи. За кратко време на територията на областта изникнаха десетина хижи, в Стара планина, Родопите и Средна гора – ТВК „Бунтовна”, „Върховръх”, „Равнища”, „Комсомолска” /днес „Чернатица”/, „Братан”, „7-те партизани”, /днес „Воден камък”/, „Барикадите”, „Свежевн”, „В. Коларов” /днес „Сини връх”/ , „Фенера”, „Марциганица”. Една от тях бе и „Родопски партизани” /днес „Академик”/, за която са и следващите ми редове.
Хижата се намира на 20 км от Пловдив в местността „Лещенско”, землището на с. Храбрино, бивше „Свети Спас”, Родопите. Изградена е от инициативен комитет под ръководството на фамилия Серкеджиеви – Георги, бивш партизанин от отряда „Г. Димитров” и брат му Христо. Само на 200 метра от хижата се намира партизанската землянка на отряд „Г. Димитров”. Впрочем, почти всички споменати по-горе хижи са построени в памет на загинали партизани или в близост до партизански битки, землянки, или паметници на загинали партизани.
Хижата е на три етажа и в първоначалния ѝ строеж разполагаше със 120 легла, кухня, ресторант, столова, занималня, лекционна и музейна сбирка. Отоплението първоначално бе на печки, а впоследствие /когато тя бе предадена от ОС на БТС/ на СТД „Академик” бе направено централно парно отопление. Санитарните възли бяха етажни, а към настоящия момент – във всяка стая.
Вижте още: Хижа „Здравец“
До 1989 г. хижата, стопанисвана от пловдивското туристическо дружество „Академик”, се използваше пълноценно. Подпомогнато финансово от Министерството на Просветата, в хижата бяха направени много подобрения за активен отдих и забавления – баскетболно и волейболно игрища, полигон за туристическо ориентиране. В хижата периодично се провеждаха редица вузовски и междовузовски (б.р. между висши учебни заведения, ВУЗ) срещи, комсомолски и партийни събрания и пленуми. По инициатива на катедрите по физическо възпитание на 5-те ВУЗ-а в Пловдив – част от часовете по физическо възпитание се изнасяха в планината. Пак по това време хижата бе включена в програмата на профсъюзното движение „Екскурзионно летуване“. Асфалтиран бе и пътят Храбрино-хижата.
Вижте още: Хижа “Момчил Юнак”

Строителството на хижата се извърши през 1964-1065 г. Като съвременник на нейното строителство и член на Бюрото на ОС на БТС Пловдив, бих желал да споделя някои подробности около нейното строителство. По това време Христо Серкеджиев, който е родом от с. „Св. Спас” /днес Храбрино/, заема висок пост в пловдивския ОК на БКП и като такъв има големи възможности за подсигуряване на финансови средства по най-различен начин. Нямам представа как е извършена изкопната работа, но за сметка на това знам, че строителната работа се извършваше от строителни групи на околните ТКЗС-та или Аграрно промишлени комплекси. След строителите на обекта се качваха специалистите по измазването, после бояджиите и накрая специалистите по обзавеждането и т.н. Заплащането на работниците ставаше чрез изписване на отработени трудови дни за сметка на съответното ТКЗС.
След 1989 г. хижата дълги години бе отдавана под аренда или изцяло изоставена, което нанесе сериозни щети не само на нея, но и на околностите. Към настоящия момент хижата отново е отдадена на концесия, обновена е и се поддържа в много добро състояние. Посещава се много, не само от пловдивски туристи, но и групи от цялата страна. Хижата най-вече се ползва като изходен пункт за няколко близки обекта. Стопанисва се от Сдружение „Чернатица”, гр. Пловдив.
Вижте още: Туристическа спалня „Марциганица“
* * *
Хижа „Академик” се намира на 575 м н.в. в Родопите, координати: 42.030122, 24.620326. Представлява масивна триетажна сграда, с капацитет 81 места. Повечето от стаите са с по 2 и 3 легла и разполагат със собствен санитарен възел и баня, а три стаи – с по 7 и 8 легла, имат етажни санитарни възли и баня. Сградата е водоснабдена и електрифицирана, отоплението е с локално парно. Разполага с туристическа кухня и столова.
Намира се на 4 км над село Храбрино (община Родопи, област Пловдив). Село Храбрино се намира на 15 км от гр. Пловдив, а до него води поддържан асфалтов път. Пътят за хижа „Академик“ започва след края на селото. Добре поддържан път с трошено-каменна настилка, достъпен за всички видове автомобили, се спуска до римски мост. На около 200 м след него пътят отново става асфалтов и след 3 км се стига пред хижата. Тя разполага с паркоместа за около 30 автомобила.

От хижа „Академик” се разкрива прекрасна панорама към град Пловдив, Тракийското поле и Сърнена Средна гора, а особено впечатляваща е гледката вечер към Пловдив.
Хижата разполага и с три пространства със следния капацитет:
- Пространство с маси под навес на тераса пред хижата – 60 човека;
- Голяма вътрешна банкетна зала – 50 човека;
- Малка вътрешна банкетна зала – 20 човека;
- Долна вътрешна банкетна зала – 20 човека.
Наличен е обзаведен кухненски блок, в който посетителите могат сами да приготвят храната си. При желание може да поръчате цялостно меню за вашите поводи, включително изпичане на агне.
От хижата тръгва червена маркировка, която води по популярния маршрут до хижа „Бряновщица“. След нея може да се продължи по маркирания в червено маршрут през х. Бряновщица, х. Върховръх, Персенците и Карабалкан, и да се стигне в крайна сметка до КК Пампорово. Хижа „Академик” е любима спирка за кратко екскурзионно летуване, преминаващо по цялото било на Чернатица.
Прекрасна панорамна гледка се разкрива от местност „Тиклата“, намираща се на 10 минути път от хижата.
Вижте още: Хижа „Равно боре“
Съседни туристически обекти:
– х. Бряновщица – 1.30 ч.
– х. Върховръх – 4.00 ч.
– х. Чурен – 4.30 ч.
Пътеките са маркирани.
Изходни места:
- с. Храбрино – 4 км. /1.00 ч. по маркирана пътека/
- гр. Перущица – 2.30 ч.
Телефон за контакти: 0899 887 632 – Симеон Димов
hijaakademik@abv.bg
https://www.facebook.com/hijaakademik/