Ако ви предстои да планирате пътуване за почивните дни и търсите нещо оригинално, защо не помислите за дестинация Трън?! Нещо, което може да ви мотивира да поемете в тази посока, са множеството природни красоти и забележителности наоколо. Освен това, ако сте от София, до Трън може да стигнете само за час път. Трудно е човек да избере само 5 места за посещение в Трънско, но се постарахме да са едни от най-привлекателните. Нека започваме!
1. Шили камък

„Шили камък“ (познат сред местното население като „Шилиъ камик“) е източната, изходна стена на ждрелото на Зелениградска река, която се явява приток на река Ерма и се захранва от реките Чобанка и Кладнечна. Намира се на около 7 км от Трън.
Скалният масив е разположен в югозападното подножие на Руй планина. Денивелацията на скалите от нивото на реката достига до 70 метра. Шили камък е съставен от седем скални рида и разделящи ги каменни реки и стръмни склонове, с множество цепнатини, скални ниши, пещерни образувания.

На западната страна на скалния масив, отвесно спускащ се няколко десетки метра, през Средновековието е изсечена малка църква, известна като Царева църква (наричана от местните „Царево църкве“). В близост до нея е изсечена и малка килия, позната под името “Цветаново ижле”. Двата скални паметника са труднодостъпни и запазени сравнително добре.
Вижте още: Древните светилища в България (част 1)
2. Трънската екопътека

Тя е почти до границата със Сърбия. Състои се от две части, като първата минава по ждрелото на река Ерма и началото ѝ е на 3 км от град Трън, а втората е на 11 км от Трън и минава покрай река Ябланишка.
Най-дългият тур е 13,2 км. Маршрутите обхващат пътечки, черни пътища, стъпала и мостчета. Екопътеката е завършена напълно през 2003 г., по инициатива на Българска асоциация за селски и екотуризъм.

Благодарение на изградените дървени мостове, стълби и платформите за наблюдение, пред вас ще се разкрият красотите на ждрелата на реките Ерма и Ябланишка. Най-подходящо да ги посетите е времето от май до октомври. Препоръчително е да посетите тази екопътека при сухо време, тъй като след преваляване пътеките са кални, което затруднява слизането и изкачването.
Втората част на пътеката включва Ябланишкото ждрело. Изходна точка за нея е село Банкя.
Вижте още: Идея за активен уикенд: Ждрелото на река Ерма
3. Драговски камък
Популярна туристическа дестинация сред планинарите е връх Драговски камък (1120 м) в Гребен планина, в близост до с. Филиповци, над Драговската махала. Наричан е още Драгьовски камик. (GPS координати: 42°50’35” с.ш. и 22°42’36” и.д.) Отдалеч той прилича на огромна каменна пирамида и затова го наричат още „Трънският Матерхорн“.

Драговски камък се намира между трънските села Врабча и Филиповци. По-подходящият и лек маршрут към него е Врабча. Макар да изглежда труднодостъпен, заради отвесните скали, до него отвежда нова живописна маркирана пътека, започваща от шосето, непосредствено след разклона за Драговската махала.
Източно от връх Драговски камък, в ниското, се намира Бежанската пещера. За нея съществува предание, че е била свързано с крепостта на върха посредством тунел.
На Драговски камък се е издигала антична крепост, достъпна само от северозапад. Нейните стени били изградени от ломен камък, без спойка. Тя е имала стратегическо значение над долината на р. Клисура.
В масива има множество карстови цепнатини и малки пещери, както и една скакавица от три малки водопада – Драговското врело.
Вижте още: Как се прави състезание: Трън Ултра Рън
4. Врабчански водопад
Врабчанският (Врабченският) е водопад на Врабчанска река, в Гребен планина. Разположен е на около 900 м н.в.
До водопада се достига по тясна пътечка, тръгващо от шосейния път на изхода на Врабча за Трън. Пътеката е успоредна на Врабчанска река.

След около 15-20 минути равномерно ходене, се достига красив пролом, издълбан във варовиковите скали от водите на река Врабчанска. Тук се намира и Врабчанският водопад с височина 4 метра. Близо до него силата на водата е белязала скалата – прокопала е двайсетметров скален тунел. В скалата отдясно има карстов извор.
Непосредствено под надвисналите скали е направен чудесен кът за пикник. От това място в западна посока тръгва живописна пътека, която отвежда до село Банкя. Пътеката се вие през разнообразен ландшафт от гора, планински ливади, мочурище.
Вижте още: С бодра крачка: 5 дестинации около Сапарева Баня
5. Язовир “Ярловци”
Язовир “Ярловци” се намира в село Ярловци, община Трън. Разположено в планински район, на 1 километър от река Ерма и на 10 км от Трън, Ярловци е заобиколено от иглолистна гора. Това е едно китно селце с прекрасен свеж въздух. В селото има православен храм “Св. Великомъченик Димитър Солунски”, построен през 1835 г., който е ценен образец на възрожденската култова архитектура.

Туристическата атракция в селото е едноименният язовир, който предлага отлични условия за разходка и пикник. Язовирът има притегателна сила и за любителите на риболова. В него се срещат шаран, костур, каракуда, уклей и червеноперка.
В добавка ще кажем, че до Трън се намират и два много интересни музея. Музей на киселото мляко е в с. Студен извор, 7 км югозападно от Трън и на около 80 км от София. Музеен комплекс “Бусинска керамика” – Бусинци (на 8 км от гр. Трън), където се е намирало и първото българско училище по керамика.
Вижте още: 10 язовира, подходящи за бягство през уикенда и не само
Виж и още дестинации от рубриката „С бодра крачка“, както и други Предложения за пътуване из красивата ни родина!
За още интересни маршрути и вълнуващи срещи, последвай 360° в Инстаграм и Фейсбук, и не изпускай нищо важно от света на приключенията, аутдор спортовете и природосъобразния начин на живот.