Природната забележителност „Черните скали“ (позната и като „Черните камъни) се намира в землището на село Орешник, община Тополовград, област Хасково. Преди две години тя е обявена за защитена територия. Целта е опазване на характерни скални образувания – забележителен обект на неживата природа.
Площта на защитената територия е 68,250 дка. В нейните граници е забранено строителство, търсене, проучване и добив на подземни богатства, нарушаване целостта на скалните образувания и всякакви други дейности, които могат да нарушат тяхното естествено състояние или да намалят естетическата им стойност.
Черните скали се намират в северната част на Сакар планина, на 4 км южно от гр. Тополовград. Те са разположени между 400 и 450 м надморска височина и отстоят на 700 м източно от шосето за вр. Вишеград.
Геоложкият феномен „Черните скали” е най-впечатляващата природна забележителност в Сакар планина. Той е оформен сред метаконгломерати, отложени преди около 245 млн. години.
Името на скалния ансамбъл идва от тъмния облик на скалите, изградени предимно от кварц, фелдшпати, амфиболи, слюди и др. Техният тъмен цвят се забелязва особено отчетливо по залез.
Вижте още: Природните феномени на България: Каменната сватба
Отивайки до Орешник, не само може да видите Черните скали, но и да наблюдавате грабливи птици.
Има специален маршрут, с дължина около 5 км, който започва от село Орешник и се движи по пасищата, успоредно на шосето в посока село Мрамор. Маршрутът е подходящ и за преминаване с велосипед. Предлага добри възможности за наблюдение на царски орел, скален орел, малък креслив орел, малък орел, орел змияр и белоопашат мишелов.
Вижте още: Природните феномени на България: Караджов камък
Според преданията село Орешник е създадено около 1600 година. Историята продължава да разказва, че някога населеното място било на около 2 км от сегашното, но много хора се разболявали и умирали, затова малкото останали жители повикали лекар. Той ги посъветвал да напуснат мястото и да потърсят друго: „Пуснете воловете на свобода и там, където спрат за почивка, ще бъде новото село.“ Така всички се преместили на новото място, започнали градеж на новите си домове. С годините засявали десетки декари с орехови дръвчета, с които селото се славело.
Вижте още: Природните феномени на България: Божия мост
Село Орешник се намира на 293 м н.в. и към 2024 г. има около 450 жители. Сгушено в полите на Сакар планина, село Орешник се намира на 4 км от Тополовград и на 65 км от Ямбол. От областния град Хасково го делят 90 км.