Да опазим птиците: диплянка с препоръчителни практики за катерене

Тя се състои от 13 страници и отговаря на най-важните въпроси, свързани с катерачите и тяхното влияние върху дивите птици

0
 

Сподели

Shares

В началото на август, в резултат на няколко месечен труд, Българско дружество за защита на птиците, Българската федерация по катерене и алпинизъм, сайта climbingguidebg.com и илюстраторът Яна Казакова разработиха диплянка с препоръчителни практики при катерене, с които в максимална степен да опазваме местообитанията на скалолюбивите птици и самите тях.

„През последните няколко десетилетия българската катерачна общност бързо се разраства и това изобщо не е учудващо. Незабравимо е усещането за свобода, притихването, когато животът ти виси на “върха на пръстите”, адреналина… За да продължим всички да се възхищаваме на естествените линии и вид на
скалите, и заобикалящата ги природа е необходимо да опазваме неповторимото им биоразнообразие.“, така започва диплянката.

Тя се състои от 13 страници и отговаря на най-важните въпроси, свързани с катерачите и тяхното влияние върху дивите птици. Съдържа полезна информация за скалните масиви, местата на местообитание на застрашени видове, линк към карта, която ще ви даде ценни насоки кои са местата със законови забрани и ограничения на скалното катерене.

„Птиците са най-уязвими през размножителния период (обикновено февруари-юли). Особено чувствителни към безпокойство са едрите видове като орли и лешояди. Това са видове, които отглеждат по едно или най-много две малки на година. Появата на човек на скалите, в близост до гнездата, винаги предизвиква реакция при едрите видове птици.“

Към момента диплянката може да бъде открита онлайн тук.

 

Сподели

Shares

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведи твоят коментар!
Моля, въведи твоето име тук.