Когато байкът ти е страст, не спираш да търсиш нови възможности за каране. Ако си точно от тази порода, със сигурност зимата не ти е любим сезон, но знаем колко изобретателен може да бъдеш.
Един от вариантите е каране в снега, но по-сигурният е да си намериш планински склонове с южно изложение, където пътеките си стават за каране. Там слънцето ще ти стопли душата, а да не се лъжем – също и пръстите на ръцете и краката, което си е важен елемент. Оттам вече само трябва да следваш пътеката!
За да ти помогнем в избора, помолихме Любо Ботушаров за съвет и ето какво ни сподели той:
Класически зимни дестинации, поне за софиянци, това са Петрич, Мелник, Сандански, Кресна и изобщо целия Югозапад. При липса на сняг, популярни места са също Благоевград, Златица, Варвара.
В някои от тези места има изградени и поддържани трасета и пътеки: Петрич, Сандански, Благоевград, Варвара, Златица.
Около Петрич (в Беласица и Огражден) има и доста ХС маршрути. Такива има и в Мелник, и край Сандански – в ниските части на Пирин. В Кресна пътеките са по-диви и технични, но доста популярни.
По-неизвестни засега, но също много добри за каране през зимата са районите около Стара Загора и Стрелча. В Стрелча има чудесни ХС маршрути, почвите са песъчливи и носят на дъжд, сравнително топло е. Определени пътеки и маршрути край Пловдив и Пазарджик също стават за каране през зимата.
По южните склонове на Стара планина има доста места, където може да се кара през зимата:
- В Искърския пролом (например около Лакатник, Бов и др.)
- Край София (Кътина, Подгумер, Войнеговци, Локорско, Кремиковци, Бухово и Желява)
- Над с. Буново (кратък, но доста хубав маршрут към хижа „Чавдар“)
- Над Златица и Пирдоп
- Над Карлово и Калофер
- Над Казанлък
- Над Сливен е много добре през зимата – пътеките са дълги, технични, разнообразни и добре поддържани от клуб Blue Rock.
Водени от насоките на Любо, избрахме няколко примерни маршрута от различни точки в страната. И вие сами може да си подберете от МТБ Справочника на MTB-BG.com, където маршрутите вече са достигнали внушителния брой 550. С търсачка може да откриете подходящ за вас маршрут, по местонахождение и трудност. Свързахме се и с организатори на състезания и велоклубове, на които благодарим за съдействието! А ето и нашите предложения за зимно каране:
Варвара
Това е може би най-доброто предложение за есенно-зимно каране. Разположено в Западни Родопи по пътя за Велинград, с много вело трасета с различна трудност и при това с колоездачна маркировка.
Смаденица – Варвара (105)
Смаденица е една от най-разнообразните и хубави пътеки над Варвара. Тя бързо набира популярност и почитатели. До началото на пътеката се стига след около 10 км изкачване по черен път.
дължина: 3.5 км
изкачване: 0 м.
спускане: 732 м.
физическо натоварване: средно
техническа трудност: средна (Т3, на места Т4)*
Подробности за маршрута може да откриете ТУК.
Всички трасета около Варвара може да видите ТУК.
Каране в близост до Пловдив
Благодарим на момчетата от велоклуб Крива спица, които ни предоставиха информация за два маршрута в околностите на Пловдив.
Ендуро от Куклен
Лежерно от Руен
Веломаршрути около София
Подгумер v.2 (през в.з. Манчов валог)
Маршрутът е със средна трудност, негов автор е Борис Първанов. Тръгва се от с. Подгумер и се преминава през с. Войнеговци, а катеренето е по известната пътека под в.з. Манчов валог. С набирането на височина пътека преминава в широк горски път, който следвате по билото в западна посока.
Дължина: 24.6 км
Изкачване: 940 м
Спускане: 940 м
Ниво на техническа трудност: Средно
Ниво на физическо натоварване: Средно
Продължителност: 2-4 часа (в зависимост от темпото, почивките и т.н. )
Вода: 1.5 л
Храна: за половин ден
Терен
– асфалт – 3 км
– черни пътища – 12.3 км
– пътеки – 9.3 км
Статус: Февруари 2022 г. – Добро състояние
Подробности за маршрута може да откриете ТУК.
„Скритата пътека“ над Елешница
Това е един маршрут за напреднали. Както е написал Любо Ботушаров, сравнително дълга и разнообразна пътека, която на моменти е сериозно предизвикателство, ако сте с ХС велосипед, и страшно забавна, ако сте с АМ/ендуро байк. Иначе, автори на пътеката са – Бойко Танчев и велоклуб „Мамут“ и името ѝ не е случайно – ако не знаете точно къде да хванете началото ѝ, можете лесно да го пропуснете.
Дължина: 9.7 км
Изкачване: 400 м
Спускане: 400 м
Ниво на техническа трудност: високо (R1, R2, Т4)
Ниво на физическо натоварване: Средно
Продължителност: 1-2 часа (в зависимост от темпото, почивките и т.н.)
Вода: 1.0 – 1.5 л, по маршрута няма чешми
Храна: не е необходима
Терен
– асфалт – 5.1 км
– черни пътища – 2.5 км
– пътеки – 2.1 км
Статус 2019 г. – Добро състояние
Подробности за маршрута може да откриете ТУК.
Нови Искър – Владо Тричков – Кътина
Един маршрут с висока техническа и физическа трудност в Искърското дефиле, само за ценители. Негов автор е Борис Първанов. Целта му са стръмните склонове около с. Владо Тричков, добавено е и още едно сериозно и продължително катерене над махала Свидница към вр. Здравчи камък. За финал е спускането по традиционната пътека над с. Кътина, за която mtb-bg.com уверява, че винаги е в състояние да заличи натрупаната умора, за да завърши карането с усмивка. Но все пак трябва да сте доста напреднал, за да стигнете до финала с усмивка, не го забравяйте и си подберете маршрут по силите. През зимата може да има повечко кал!
Дължина: 31.0 км
Изкачване: 1190 м
Спускане: 1190 м
Ниво на техническа трудност: Високо
Ниво на физическо натоварване: Високо
Продължителност: 4-7 часа (в зависимост от темпото, почивките и т.н.)
Вода: 1,5-2 литра. Чешми няма, но може да се купи от магазинчета в с. Владо Тричков.
Храна: за половин ден
Терен
– асфалт – 8.8 км
– черни пътища – 15,6 км
– пътеки – 6,6 км
Статус Април 2022 г. – Добро състояние
Подробности за маршрута може да откриете ТУК.
Веломаршрути около Благоевград
МТБ разходка на северозапад от Лешко
Един лек маршрут около Благоевград. Лешко е още едно китно село, разположено сред хълмистите ридове на Влахина планина. Разположено е на югозапад от Благоевград, а в околностите му има чудесни възможности за ХС карания. В случая избраният маршрут е полегат, а гледките – живописни. Предупреждението тук е за възможно наличие лепкава кал и коловози, така че да не се върнете съвсем чисти от прехода.
Дължина: 17.9 км
Изкачване: 370 м
Спускане: 370 м
Ниво на техническа трудност: ниско (R1, R2)
Ниво на физическо натоварване: Ниско
Продължителност: 2-3 часа (в зависимост от темпото, почивките и т.н.)
Вода: 1-1.5 л, чешма има само в с. Горно Лешко
Храна: не е необходима
Храна (допълнение) Ако обичате да хапвате сред природата, може да си вземете сандвич или нещо друго.
Терен
– асфалт – 3.0 км
– черни пътища – 14.9 км
Статус: Януари 2023 г. – Напълно проходим, но на някои места има коловози и лепкава кал, така че преминаването в зимни условия е по-трудно.
Подробности за маршрута може да откриете ТУК.
И популярните ендуро отсечки:
Благоевград | Hilltop (О.Ч.З)
Благоевград | Заева
Благоевград | Найлонка
Благоевград | Дъбравска
Отсечките са поддържани от велоклуб LFF Enduro.
Стара Загора
Велорали „Средна гора“ 2019 – ден 1
Дължина: 55.9 км
Изкачване: 1395 м
Спускане: 1395 м
Ниво на техническа трудност: Средно
Ниво на физическо натоварване: Високо
Продължителност: 4-8 часа (в зависимост от темпото и почивките)
Вода: 2-3 л
Храна: за цял ден
Терен
Предимно черни пътища, но има също асфалт и пътеки.
Статус
Септември 2019 г. – Добро състояние
Подробности за маршрута може да откриете ТУК.
Казанлък
Околността се характеризира със сравнително мек климат, през повечето време, а почвата по южните склонове на Стара планина не задържа дълго влагата. Предлагаме ви да разгледате възможността за късото трасе на състезанието „Спици и бодли“.
Дължината му е 35 км със 700 метра положителна денивелация. Преминава почти изцяло по черен път, включва стръмни изкачвания и приятни спускания. Подходящо е за колоездачи от всякакво ниво.
Подробности за маршрута може да откриете ТУК.
Варна
Варна | Владиславово 1
Кратък и много хубав веломаршрут за планинско колоездене над кв. Владиславово във Варна, който включва предимно пътеки. Това го прави малко по-труден нагоре, но стръмните участъци са предимно в началото.
Подробности за маршрута може да откриете ТУК.
Съвет от MTB-BG.com: Както и при другите варненски маршрути, описанието включва множество разклони и кръстовища. Най-лесно е да навигирате с GPS на кормилото, за да не се налага да спирате и да четете упътвания през 100-200 метра.
Може да разгледате и следните три маршрута:
Варна | Владиславово 2, Варна | Владиславово 3, Варна | Владиславово 4
Разград
Едни от най-хубавите неща са най-неочакваните. Има дестинации, за които просто не се сещаме. Една от тях е Разград. Представяме ви колоездачното трасе на Лудогорски маратон. То се простира в местността Пчелина, на около 8 километра южно от град Разград, както и в съседни гори.
Маршрутът е почти изцяло в гора – по горски пътища и пътеки без настилка, както и по малка част с настилка – макадам и асфалт.
От организатора на маратона Цоньо Пенев получаваме уверение, че трасето се ползва през цялата година. „През зимата може да има затруднения от паднали дървета на някои места (чистим постоянно, но през зимата се понатрупват), кал в някои участъци (на някои места няма кал, на други има почти през цялата година) и разбира се сняг.“
Подробности за маршрута може да откриете ТУК.
Сандански
Мелник – Сугарево – „Св. Илия“ – Рожен
Маршрутът е за тези, които обичат най-трудните и технични пътеки. Едната пътека е тази, която минава от Роженския манастир през Мелнишките пирамиди към града. Важни са две предупреждения:
– това е маркирана туристическа пътека, по която в почивни дни може да има доста хора;
– Мелнишките пирамиди са защитен природен обект: не трябва да се кара по самите пясъчно-скални образувания; Самата пътека също е изградена върху ронлива песъчлива почва и е много уязвима от ерозионни процеси.
Ако не сте сигурни, че можете да контролирате велосипеда си дори по най-стръмните и технични терени, просто я пропуснете или я минете пеша.
Дължина: 21.2 км
Изкачване: 750 м
Спускане: 750 м
Ниво на техническа трудност: високо (R1, R2, Т5)
Ниво на физическо натоварване: Средно
Продължителност: 2-5 часа (в зависимост от темпото и почивките)
Вода: 2 л; в Рожен има чешма, а това е почти в средата на маршрута.
Храна: за половин ден
Храна (допълнение) По маршрута има места за хранене.
Терен
– асфалт – 5.5 км
– черни пътища – 11.4 км
– пътеки – 4.3 км
Статус Май 2019 г. – Добро състояние. Пътеката от „Св. Илия“ е ясна и проходима, пътеката от Рожен към Мелник не е проверена.
Подробности за маршрута може да откриете ТУК.
Асеновград
Около Асеновград може да карате почти целогодишно. Освен на мекия климат, ще може да се насладите и на прекрасни гледки от Родопите.
Асеновградски баири
Трасето на Асеновградски баири преминава по изключително разнообразни терени – от коларски пътища, планински пътеки, до много технични спускания. Ниво на техническа трудност е над средно, същото се отнася и за физическото натоварване – още в началото започва изкачване и продължава 24 км с 1200 м положителна денивелация. Ако карате в къс зимен ден, е добре да тръгнете по-рано.
Подробности за маршрута може да откриете ТУК.
Още маршрути до Асеновград с различна степен на трудност ще намерите ТУК.
Средна гора
Стрелча – обиколка на изток покрай вр. Чобанка
Един веломаршрут на изток от Стрелча. Това е една от най-подходящите обиколки за полудневно каране с ниска техническа трудност. Разположен в по-ниските части над Средна гора и по тази причина е добре изложен на слънчевите лъчи и на мекия климат. Пътищата, по които се кара, са със стабилна песъчлива или чакълеста настилка и не се влошават след дъжд или сняг.
Подробности за маршрута може да откриете ТУК.
Трасета в Златица ще откриете на следния линк.