Баха Саксония 2010

0

Най-добрите български офроуд пилоти се включиха в борбата за победа в най-голямото Европейско състезание „Баха Саксония“, провело се между 13 и 15 май в мините край Лайпциг, Германия. И оправдаха високите очаквания – три първи и две трети места за България!

В състезанието, кръг от Европейския Баха Шампионат, се включиха над 300 участника – топ-пилоти от близо 15 държави. Мотоциклети, ATV, автомобили и камиони атакуваха трасето, разположено в огромна въглищна мина. Лошото време допълнително утежняваше състезанието. България беше представена от 8 участника – 4 екипажа с автомобили 4х4 и по двама с мотори и ATV.
При автомобилите Александър Ковачев/Димитър Лазаров вдигаха постоянно темпото, като конкуренция им бе единствено друг наш тандем – Ивайло Върбанов/Георги Антов, както и дакарски Bowler. В крайна сметка Ковачев и Лазаров дублираха успеха си от миналата година, когато безапелационно се класираха на първо място, въпреки тежката конкуренция на над 100 отбора, а заради смяна на гума и зареждане на гориво Върбанов завърши шести. Другите два български автомобила не завършиха заради технически проблеми.
При мотоциклетите Пламен Йоцов заслужено спечели победата, а Цветомир Иванчев взе бронзов медал още с дебюта си в Германия. В клас ATV Петър Ценков отвя конкуренцията с безапелационно първо място, а Тодор Христов стана трети, въпреки пропуснатия пролог и технически проблеми на първия състезателен етап.