Кирил Николов-Дизела и неговото ново приключение „из дивото“

Връшка чука - Ком е нов маршрут, като цяло проходим, но в дива планина. Все още няма отъпканите пътеки и инфраструктурата на Централен Балкан, но предлага красива и девствена природа

0
 

Сподели

Shares
Кирил Николов - Дизела
Кирил Николов – Дизела по време на състезанието Tran Ultra Run / снимка: KrisoK Photography

Преди 10 години Кирил Николов – Дизела пробяга „Ком-Емине“ за 4 дни, 13 часа и 5 минути. Мнозина може би са разочаровани от намерението му никога повече да не го бяга за рекорд, но ето, че той е подготвил нов проект, не по-малко интересен.

Ком-Емине остава вълнуваща част от живота ми, но е само частица от всички неща, които ме оформиха като човек и спортист. Ком-Емине ме научи, че дори най-индивидуалният спорт е екипно усилие. Показa ми какви неподозирани сили крие човешкото тяло и психика.

Сега, 10 години по-късно, Дизела ще се впусне в ново приключение. Приключение отново в Балкана, но този път не за рекорди. Отново свързано с „Ком-Емине“, но не съвсем. То ще започва от самия старт на легендарния „Път на Дружбата“ — известния маршрут Е3.

Връшка чука
снимка: Ивайло Марков

През 2024 г. Ивайло Марков подема смелата инициатива да възроди забравената и почти непозната начална отсечка на Е3: Връшка Чука – Ком. Маршрут, с дължина 130 км, с близо 6000 м денивелация, по самата сръбска граница — терен, който преди 1989 г. е бил почти недостъпен.

През 2025 г. Кирил Николов ще се опита да пробяга тази отсечка, за да популяризира маршрута и региона.

Няма просто да бягам, а и ще го преживея. Това е район, изключително богат не само на природна красота, но и на история.

Какво ще е различното този път

  • Без екип.
  • Без пейсъри.
  • Без предварителна подготовка.
  • Стартът ще е в края на лятото.
Връшка чука
снимка: Ивайло Марков

По маршрута има само една хижа и това е „Горски рай“. Освен на нея, Дизела ще разчита на чешми и извори по пътя, чието местоположение знае от Ивайло Марков, който маркира маршрута.
Със себе си ще носи главно храна и вода, щеки, и екипировка, според прогнозата за времето, също и спрей за животни.

Не съм проучвал района и така и искам да го оставя. Много е див, дотолкова че бягайки през нощта, не знам как ще намирам пътеките.

– призна Дизела пред „360“.

Тези 130 км са част от бившата Желязна завеса, превърнала се днес в „Зелен пояс“ — екологична мрежа, свързваща 24 държави и пазеща дивата природа на Европа.

Първата половина от маршрута е в ниската част и по-обрасла, затова смята да я мине през деня, а високата част след Миджур да остане за през нощта.

Ще е оцеляване общо взето, защото районът е много див, пътеките на места много обрасли, а водата е кът…

– сподели още той .

По думите му вече има движение по маршрута и до момента по него са минали няколко групи, от които се е сдобил с тракове. Предполага, че до края на лятото ще са го минавали 10-ина групи.

Групите с туристи изминават тези 130 км за около 6 дни, а Дизела се надява да го направи  в рамките на 24 часа. Всички ще можем да следим опита му в реално време с лайв тракинг.

Най-хубавото! И този път ще има филм, който ще ни покаже красотата на този забравен маршрут. Очаква се да излезе наесен.

Подкрепа за проекта оказват редица организации и компании: 

America for Bulgaria, Allianz Bulgaria, Volkswagen Лекотоварни автомобили (и невероятния Grand California) и Български Туристически Съюз.

Сподели

Shares

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведи твоят коментар!
Моля, въведи твоето име тук.