Наричан бялата звезда и бялото злато на планините, определян като мистериозно и романтично цвете, Еделвайсът очарова всеки, който го е зърнал. Крехкото наглед растение със снежнобели цветове устоява гордо на бури, ветрове и летен пек. Изключителната му способност да вирее при екстремни условия го правят много ценно и специално. Заради това, че се открива само в непристъпните части на планините, се е превърнал в символ на свободния дух и величието на природата.
Еделвайс идва от немски език, от думата Edelweiß: edel – „благороден“, weiss – „бял“. На латиница неговото име е Leontopodium и означава лъвска лапа. Това всъщност е название на род многогодишни тревисти растения от семейство сложноцветни (Asteraceae).
Разпространение
Еделвайсът е разпространен в Европа и Югозападна Азия. Расте по труднодостъпни места с варовити почви във високопланинските райони на надморска височина от 1500 – 3000 метра. В България се срещат видовете Leontopodium alpinum subsp.alpinum (в Пирин) и Leontopodium alpinum subsp.nivalis (в Стара планина).
Описание
Стеблото на Еделвайса е туфесто и покрито с власинки, достига височина до 20 см. Силно стеснените листа се прикрепени към стеблото без дръжки и са покрити с бели копринени власинки. Долните листа са по-големи.
В периода юни – август Еделвайсът разкрива своята прелест. Тогава може да се видят неговите нежни бели цветове, с формата на звездичка, състоящи се от около 10 – 12 листенца, подредени в кръг. Това обаче не са цветни, а стъблести листа. Ако се разгледат под увеличение с микроскоп или лупа, се вижда, че са покрити със сребристи власинки (трихоми), усукани и сплетени по такъв начин, че маскират зеления цвят на листата. Тези власинки са мъртви клетки с въздушни клетъчни празнини, които отразявайки светлината, изглеждат сребристобели.
Често Еделвайсът е изложен на пряко слънчево греене. Власинковите клетки задържат въздух, наситен с водни пари и така се намалява изпарението на влага от листата. Власинковата покривка има още едно защитно действие, изпълнявайки ролята на чадър, тя намалява ефекта от слънчевата топлина.
Видове
Родът Leontopodium включва над 30 вида, като в Европа се срещат само два. Най-редките видове са в Хималаите.
Защитен вид
Късането на еделвайса е забранено със закон. Той е включен в „Червената книга на Република България“. B Стара Планина за опазването му е създаден резерват „Козя стена“.
Полезни свойства
Пчелите обичат еделвайса. Цветовете му се използват в медицината за приготвяне на препарати за лечение на белите дробове, сърцето, болест на Алцхаймер, амнезия, болки в корема, алергии, отоци, бръчки, стареене, ревматизъм, разширени вени и др.
Екстрактът от еделвайс се извлича от надземната част на растението. Съдържа ценни флавоноиди, фенолни киселини и киселина на еделвайс. Благодарение на своите антиоксидантни свойства (свързване със свободните радикали), екстрактът от еделвайс неутрализира противодейства на стреса, който UV радиацията причинява на кожата. Екстрактът от еделвайс се използва в натуралната козметика.
Да си отгледаме еделвайс
Еделвайсът е култивиран в различни страни по света, като основно се отглежда в планинските райони на Европа, например в Швейцария, Австрия, Германия, Франция, Италия и Словения. Отглежда се също и в САЩ, Канада, Япония и дори в Австралия.
С правилни грижи всеки може да се наслади на чудесата на този уникален растителен вид в собствения си градина и дом.
Създаден е проект „Отгледай своя Еделвайс!“, насочен към опазване на защитените видове. Може да си закупите кутийка, която съдържа малка саксия със специална почва и семена от Еделвайс (Leontopodium alpinum). Следвайте инструкциите и се стремете да подсигурите подходящите за него условия. Така ще имате свой собствен еделвайс и ще помогнете за неговото опазване.
Може и просто да си закупите семена, което ще ви излезе доста по-евтино. Ако ще го отглеждате вкъщи, засадете го през февруари-март в почва от широколистна гора на дълбочина 5 мм. Полейте и покрийте със стъкло или фолио и оставете на слънце. Обичайно след 2 седмици се появяват издънки.
Ако решите да засадите еделвайса на открито, имайте предвид, че не обича влажни места и любимото му място са цепнатини в скалисти места с повече слънце. В този случай директно разпръснете семената – добре е да го направите през месеците април – май, най-късно до началото на лятото.
Вижте галерия от снимки с еделвайс, растящ на различни места по света: