Французин с трансплантирано преди 35 години сърце върти 4500 км на колело из Европа

Неговото велопътешествие е посветено на повишаване на осведомеността за донорството на органи

0
 

Сподели

Shares
Жан-Мишел Льолини
снимка: Бисер Тодоров/БТА

На 65 години, Жан-Мишел Льолини от Нормандия, Франция, е живо доказателство за силата на човешкия дух и напредъка на медицината. След като получава сърдечна трансплантация през 1990 г., когато е на 30, той решава да посвети живота си на повишаване на осведомеността за значението на донорството на органи.

На 12 април 2025 г. той започва своето 4500-километрово велопътешествие из Европа, преминавайки през различни страни: Франция, Швейцария, Германия, Австрия, Словакия, Унгария, Румъния. Сега е в България, като ще ще продължи своето пътуване утре към Тутракан и Силистра, и ще завърши маршрута си от над 4500 км в румънския град Констанца. Връзката с него е осъществена благодарение на двама българи с трансплантирани органи – Георги Пеев, трансплантиран със сърце и бъбрек, който подкрепя мисията за популяризиране на донорството, и Борислав Игнатов, който живее във Франция.

Жан-Мишел е убеден, че физическата активност е ключова за възстановяването и поддържането на здравето след трансплантация. Той споделя, че спортът му е помогнал да се справи с предизвикателствата след операцията и да приеме новото си сърце като част от себе си. По време на своето пътешествие, той посещава болници, среща се с пациенти и медицински специалисти, и участва в различни събития, свързани с донорството на органи.

Вижте още: Георги Пеев е първият човек в света, с трансплантирани сърце и бъбрек, който изкачи Ухуру (5895 м)

Във Франция, въпреки че законът предполага, че всеки е потенциален донор – ако не е изразил изричен отказ – на практика медицинските екипи често се консултират с близките на починалия. Жан-Мишел подчертава необходимостта от по-голяма информираност и открит диалог по темата, за да се намали броят на отказите и да се спасят повече животи. Във Франция годишно се извършват хиляди трансплантации, като сърдечните са около 600-700.

“Мисля, че трансплантацията е солидарност между хората. Солидарността е да се построи добро общество и по този начин да се спасят много хора. Ако не бях трансплантиран, щях да умра на 30 години. Сега съм на 65 години. От 35 години имам нов живот, работя, имам син, бях фотограф-журналист”, казва мъжът.

Той е правил и други акции за осведоменост през годините. Така например през миналата година прекосява Португалия с велосипед за “Европейските игри за трансплантирани” в Лисабон, през 2023 г. изминава пеша 1200 км в Япония, а през 2018 г. преминава самостоятелно Пиренеите. През 1997 г. заедно с четирима други трансплантирани със сърце, изкачва връх Монблан.

Вижте още: Кауза в развитие: Neverest Ocean Row и мисията да спасиш човешки живот

Сподели

Shares

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведи твоят коментар!
Моля, въведи твоето име тук.