
Британският авантюрист и бивш военен парашутист Карл Бушби е на прага на завършването на своето изключително пешеходно пътешествие. Целта му е да обиколи света пеша, без да използва какъвто и да е транспорт, започвайки от Пунта Аренас, Чили, и завършвайки в родния си град Хъл, Англия. Стремежът му е да стане първият човек, изминал непрекъснат пешеходен маршрут около света.
Започвайки експедицията “Голиат” на 1 ноември 1998 г. от най-южната точка на Чили, Бушби е извървял над 47 000 км през четири континента, 25 държави, шест пустини и седем планински вериги. В момента той започва последната си година на път.
Одисеята му, известна като „Експедиция Голиат“, обхваща общо 26 години, като около 13 от тях е прекарал в активно ходене, а останалото време е било изразходвано в борба с бюрократични пречки, пандемии, визови ограничения и финансови затруднения.

Две правила
Бушби си е поставил две строги правила: не може да използва какъвто и да е транспорт по маршрута си и няма право да се прибере у дома, докато не приключи.
Случвало се е логистични проблеми да го принудят да прекъсне прехода си за различни периоди, най-дългият от които три години, и да се върне временно в Мексико или другаде. Но винаги се е връщал точно там, откъдето е спрял, и не е използвал нищо друго освен собствените си крака по основния маршрут.

Пътят му е преминавал през множество конфликтни зони, включително прочутия Дариенски проход между Колумбия и Панама. Преходът от 320 км през джунглата му е отнел два месеца и е включвал 18-дневен арест в Панама, преди да му позволят да тръгне отново.
Продължавайки на север, Бушби прекосява Централна Америка и е влиза в САЩ през 2002 г., достигайки до Аляска през 2005 г. През март 2006 г. постига важен етап, като заедно с френския авантюрист Димитри Кифер прекосява Беринговия проток пеша. Двамата прекарват 14 дни, навигирайки през замръзнал участък от 241 км, за да достигнат Сибир — изключително трудно начинание върху начупен и бързо движещ се лед. Там обаче руските гранични власти ги задържат заради влизане извън официален пункт.
Вижте още: Борислав Пауновски-Бочи: Аляска по вода и земя /част първа/

Трудности в Русия
Напредъкът на Бушби в Русия е бавен заради визови ограничения. Той трябва да напуска страната на всеки 90 дни, тъй като туристическата му виза му позволява да пребивава в страната само 90 дни в рамките на всеки 180 дни.
През 2008 г. пътешествието му спира. Той загубва спонсорите си за няколко години и не може да пътува до Русия, затова се установява временно в Мексико, докато намери ново финансиране. През 2011 г. подновява прехода си, отново на 90-дневни етапи. През 2012 г. обаче му е отказана нова виза, а през 2013 г. получава петгодишна забрана за влизане в Русия.

Решен да продължи, Бушби се отправя към САЩ и изминава 4800 км пеша от Лос Анджелис до Руското посолство във Вашингтон, за да протестира срещу решението.
Усилията му не са напразни — през 2014 г. забраната е отменена и той отново се озовава в Русия. Оттам продължава през Монголия, където се присъединява към други авантюристи (включително Анджела Максуел, също обикаляща света пеша), за да прекосят пустинята Гоби с камили.

След 1130 км обаче възникват редица спорове в групата и Бушби продължава сам към Китай. През 2018 г. прекосява Казахстан, а след това преминава през Узбекистан и Туркменистан. Тук пътуването му е прекъснато преждевременно, тъй като не успява да получи виза за следващата страна — Иран. По същото време започва и пандемията и така той отново се оттегля в Мексико.
Вижте още: Уастека Потосина: Екстремният рай на Мексико
Изобретателният план Б
След като е изправен пред непреодолими препятствия в Иран и Русия, през 2022 г. Бушби измисля странен план “Б”, нетипичен за човек, прекарал над десетилетие в ходене пеша. Решава да преплува Каспийско море заедно с Анджела Максуел, но дори този план отнема две години в организация.

Двамата пътешественици летят до Бухара, Узбекистан, и прекосяват пеша пустинята Къзълкум до Каспийско море. С минимален плувен опит, през октомври 2024 г. те започват плуването от Казахстан до Азербайджан, преминавайки 288 километра. За 32 дни на море, те прекарват 27 дни в плуване през опасно бурни води и силни ветрове. Придружаващи лодки ги следват за безопасност. Бушби и Максуел плуват по три часа сутрин и три часа следобед, а през нощта спят на борда на лодките.
И за двамата това е било напълно извън зоната им на комфорт. 9Бушби признава: „Определено не съм плувец, нито пък обичам да плувам.“

През последните шест месеца Бушби бавно напредва от Азербайджан към Турция. В интервю за Turkiye Today той споделя: „Други пътешественици ми казаха, че Турция ще бъде едно от най-красивите и гостоприемни места. И те бяха абсолютно прави. Хората постоянно ме канеха в домовете си… Гостоприемството беше невероятно.“
Вижте още: 9000 км етапно плуване без съпорт: 65-годишен швед стартира предизвикателството от Истанбул
Остава една година

Сега авантюристът е само на дни от Истанбул и се опитва да получи разрешение за прекосяване на Босфора. „Само километър и половина е, но е символично“, обяснява той. Това ще го отведе от Азия в Европа — финалната фаза на пътуването. Оттам ще върви през Европа до тунела под Ламанша във Франция и в крайна сметка ще се прибере пеша обратно във Великобритания.
Бушби вярва, че за да стигне от Босфора до дома си, ще му е необходима само още една година. „Трудно беше да съм далеч толкова дълго. А Обединеното кралство се е променило толкова много — тръгнах, когато Тони Блеър беше министър-председател. Оттогава сме имали петима или повече премиери. Може дори да не позная родината си, когато се върна.“ Неговите смесени чувства по отношение на завръщането у дома се допълват и от това, че животът на пътя е станал неразделна част от него.
Вижте още: Карл Бушби – ходенето като екстремен спорт