Джеръми Хайц: за четири от най-стръмните ски спускания в живота му

Сподели

Shares
Джеръми Хайц под Zinalrothorn
снимка: red bull content pool/ Джеръми Хайц под Zinalrothorn

Фрийрайд талантът върху ските Джеръми Хайц сподели персоналния си списък от най-стръмни спускания, които би искал да направи някога, в своя проект „La Liste“, който наскоро беше представен на широката публика. Това са все върхове в родните му планини, Алпите, достигащи височина над 4000 м. и отличаващи се с едни от най-стръмните склонове.

Швейцарецът пристъпи към изпълнение на мечтата си, като всичко се помести в един от най-внушителните ски филми, продуциран в последно време. В следващите редове може да се запознаете с четири страховити склона, или почти отвесни снежни стени (до 55 градуса наклон), които Хайц изпитва със ските си. Освен това ще разберете какво е усещането, в негови думи.

Джеръми Хайц
снимка: red bull content pool/ Джеръми Хайц

Североизточната стена на връх Лискам

среден наклон: 50 °
максимален наклон: 55 °
дължина на пускането: 700 м.
височина: 4527 м.
местонахождение: кантон Вале, на самата граница между Швейцария и Италия
първо каране: Хайни Холцер през 1974 г.

„Лискам, от дясно на връх Монте Роза, се отличава с дълъг и фантастичен северен склон. Стена, която моментално ме грабна, но и ме научи на търпение. Снегът се задържа по леда единствено в късната част на сезона, към края на юни и юли.“

„Спускането ни (заедно с Самюел Антаматен и Лука Рол) не стана в толкова идеални условия. Наложи се да си почакаме доста време на върха, докато снегът не омекна достатъчно. От върха можехме да видим само първите 100 метра, след което склонът преминаваше в много стръмна част. В момента на влизането ми, снегът под върха беше все още доста твърд, но надолу условията ставаха постепено по-добри. След като преминах тесния участък от спускането, близо до един огромен серак, теренът се превърна в широка вертикална стена.“

Североизточната стена на връх Ленцшпитце

среден наклон: 50 °
дължина на пускането: 500 м.
височина: 4295 м.
местонахождение: много близо до Матерхорн, в североизточна посока
първо каране: Хайни Холцер през 1972 г.

„Северната стена на Ленцшпитце представлява една перфектна ледена стена, съвсем гладка почти в цялата си височина. Спуснахме я заедно с Самюел Антаматен. Условията в този ден бяха толкова добри, че решихме, че е възможно. Получи се като приятелски ‘шред’!“

„Склонът става стръмен още в самото си начало и изключително впечатляващ; да не коментирам колко сериозно изнесен над курорта в подножието му, Саас Фе. И все пак ние имахме изключителния късмет, да случим на точно желаните условия за нашия проект и успяхе истински да се нсладим на това спускане.“

Североизточната стена на връх Хобергхорн

среден наклон: 50 °
максимален наклон: 55 °
дължина на пускането: 300 м.
височина: 4219 м.
местонахождение: Югозападна Швейцария, в близост до градчето Хинтеррейн
първо каране: неясно

„Хобергхорн е първото спусане в списъка му, което исках да отметна. Преди това бях спускал подобни линии, като Aguille de l’Amone, но тък като този връх е под 4000 м., не попадаше в колекцията. На l’Amone уцелихме перфектни условия, което ми даде увереността, че мога да карам подобни склонове по начина, по който искам.“

„Това беше един фантастичен ден в компанията на Самюел Антаматен, под връх Хобергхорн. Аз се изкачих до него, а Сам сам до Щекнадел хорн. Той се спусна първи и ме изчака в подножието на планината. Той ми сподели по радиостанцията, че условията са идеални, оето ми позволи да спусна линията си, по начина, по който си я представях. Беше просто перфектното начало.“

Северната стена на Обергабелхорн

среден наклон: 55 °
дължина на пускането: 350 м.
височина: 4063 м.
местонахождение: кантон Вале, между градчетата Зермат и Зинал
първо каране: Мартин Буртшер и Кърт Джешке през 1977 г.

„Обергабелхорн е феноменална планина Това спускане определено беше най-впечатляващото изживяване от целия проект. Изкачих северната стена сам, виждайки, че условията са добри само на половината от терена. Трябваше да намеря линия, която не включва лед и след доста голямо търсене открих възможен маршрут надолу.“

„Да стоиш на върха на планината Обергабелхорн е нещо, което не може да се опише. Зиналротхорн, Дент Бланш и Матерхорн те обграждат. Обергабелхорн без съмнение беше най-трудният етап от проекта. защото северната стена почти никога не предлага подходящи условия. Накрая успях да се спусна по тази стена, което ни доведе до постигане на целта ни, с ‘La Liste’.“

Джеръми Хайц е роден през 1989 г. във Вале, Южна Швейцария. Качват го на ски, когато е на две, а до 16-годишна възраст тренира с местния ски клуб. От четири години се състезава в Световните фрийрайд серии, като всеки път намира място в предните места в класацията (4-то, 3-те, 2-ро, 9-то място). Настоящата му цел е най-накрая да вземе първо място във Фрийрайд тура.

Сподели

Shares

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведи твоят коментар!
Моля, въведи твоето име тук.