Колко време ни е нужно за почивка и спорт

Защото добре оползотворената почивка ни прави по-продуктивни

Сподели

Shares
"Rest" от Алекс Суюнг-ким Панг
снимка: www.success.com/ Корица, „Rest“ от Алекс Суюнг-ким Панг

Една съвсем прясна книга, на известен футурулог от света на технологиите, на име Алекс Суюнг-ким Панг, поставя интересната теория, че по-малкото работа, води до по-голяма продуктивност. Г-н Панг се занимава с изследване на взаимодействието между хората и технологиите, а консултирането на мениджъри от Силиконовата долина на тема личностно развитие е една от основните му задачи. Твърдението от последната му книга, озаглавена „Почивка“ („Rest“), има отношение към всички работещи хора по света, включително и към аудиторията на „360“, която има своя еднозначна формула за прекарване на свободното време. В помощ на следващата дилема за уикенда – дали да се впуснем в приключения на открито или да останем да доработваме вкъщи, идват разсъжденията на г-н Панг:

Алекс Суюнг-ким Панг
снимка: red bull content pool/ Алекс Суюнг-ким Панг

„Разковничето е в това, как организираме свободното си време. Погледнете Чарлс Дарвин – той е написал повече от 20 книги през живота си. Въпреки това Дарвин работи не повече от четири часа на ден. Ако човекът беше служител в офис в днешно време, със сигурност щяха да го уволнят, с основанието, че не работи достатъчно. Това е заради разпространеното убеждение, че съществува пряка зависимост между часовете прекарани в работа и количествения резултат от нея.“

„Във времето което не се труди на бюрото си, Чарлс Дарвин си прави разходки, които траят часове. Същото важи и за Чарлс Дикенс. Той е писал по четири часа на ден сутрин, а следобедите е посвещавал на пешеходни преходи, понякога от по 15 км. Всички велики философски идеи идват с ходене, е казал Фридрих Ницше. Всеки един от тези трима човека е видял взаимодействието между професионалния си живот и свободното си време. Това не са занимания, които си пречат едно на друго, а са по-скоро двете страни на една и съща монета.“

„Някои неврологични изследвания показват, че нашият мозък е активен, дори когато изглежда, че не правим нищо. На всичко отгоре се оказва, че подсъзнанието ни е даже по-успешно в разрешаването на проблеми, отколкото самото съзнание! Именно поради тази причина, най-добрите идеи често ни хрумват, когато не седим на бюрото. Естествено, няма как да ви споходи физично откритие, ако не сте физик. Трябва да сте ангажиран активно във вашата сфера на работа, за да стимулирате подсъзнанието си.“

Сподели

Shares

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведи твоят коментар!
Моля, въведи твоето име тук.