Оспорвани състезания в Пампорово и Чепеларе

0

Държавен шампионат колоездене

Родопските курорти Чепеларе и Пампорово посрещнаха стотици колоездачи от цяла България за четири вълнуващи състезания по планинско колоездене, като част от Държавния личен и отборен шампионат по планинско колоездене.

Дисциплините, в които се състезаваха атлетите, са спускане, форкрос, кроскънтри олимпик и кроскънтри елиминатор.

Събота беше денят, отреден за кроскънтри в Чепеларе и форкрос в Пампорово.

Участниците в стартовете бяха разделени в няколко отделни категории, а най-добри резултати в дисциплина кроскънтри олимпик показаха Александър Алексиев в категория „мъже елит”, Христина Козарева при дамите, Гавраил Стефанов и Ясен Александров при юношите и Илко Илиев при ветераните.

В първия по рода си Държавен шампионат по кроскънтри елиминатор шампион стана Александър Алексиев, следван от Тодор Ангелов и Ясен Александров.

Държавния шампионат в дисциплината форкрос, който се проведе в Пампорово, предложи атрактивни моменти както за участниците, така и за зрителите. След оспорвани „битки” по трудното и технично трасе на Велопарк Пампорово, първи финалната линия пресече Никола Христов, следван от Димитър Мънев, Димитър Гайдов и Станимир Меразчиев.

Неделният ден, пък беше определен за провеждане на състезанията по даунхил колоездене в Пампорово. Състезанията преминаха при много голяма конкуренция между участниците, защото в спусканията участие взеха 60 от най-добрите родни карачи.

Шампион по спускане в категория „мъже елит” за 2016 е Стивиан Гатев от Севлиево, който успя да премине по скоростното 1800-метрово трасе за време 2:21.08 минути. Само на 81 стотни след него остана варненеца Младен Славчев, следван от Мартин Ненчев от Плевен.

При юношите най-бърз бе Валентин Иванов от Благоевград, който показа изключително стабилно каране през целия уикенд и заслужено спечели националната титла. При младежите до 14 години на първото стъпало на почетната стълбичка се качи една от надеждите на родното планинско колоездене – Йордан Анчев от град Бяла. В категорията на мъжете над 30 години победител стана Димитър Гайдов, а при жените приза взе Виктория Гончева.

В отборното класиране в дисциплина кроскънтри, първото място заеха „Янтра Исполин” от град Габрово и отбора на „Несебър Shockblaze” при елитните категории. При спускачите отборната титла грабна местният клуб „Фрий Райдърс Юнайтед”.