Андрей Гридин спечели в Персенк Ултра

0

Персенк Ултра

На 22 август в Родопите се проведе едно от най-интересните и тежки състезания по планинско бягане в страната – Персенк Ултра. Третото издание на ултрамаратона отново привлече голямо внимание и много участници, въпреки лошото време. Маршрутът минаваше през родопски върхове, села и забележителности, сред които Чудните мостове, върховете Персенк и Баба, село Орехово, Цирикова църква. Стартът и финалът отново бяха в Асеновград, а дистанцията – 132 километра с 5387 метра денивелация.

Андрей Гридин – 16:21:42

Въпреки тежките условия – ниски температури, обилен дъжд и кал, някои от участниците в Персенк Ултра 2015 постигнаха много добри времена. Победител стана Андрей Гридин, който измина 132-та километра за време 16 часа, 21 минути и 42 секунди. За сравнение – миналата година, при много по-благоприятни условия, Божидар Антонов (новият рекордьор на Ком-Емине), финишира първи след 19 часа и 39 минути. Това не е единственото постижение за 27-годишния Андрей тази година. Той постави рекорд на Витоша 100, изминавайки разстоянието за 8 часа, 6 минути и 8 секунди. Освен в планински маратони, той участва и в състезания по ски бягане, включително Олимпиадата в Сочи през 2014 г. С първото си място в Персенк Ултра, Гридин спечели и 4 точки от квалификациите за известния Ultra-Trail du Mont-Blanc, тъй като двете състезания са свързани.

Втори в Персенк Ултра 2015 финишира Владимир Милушев. Той измина 132-та километра за много по-дълго време от Гридин – трябваха му 21 часа, 4 минути и 18 секунди. При ветераните пък най-бърз беше Пламен Давидов.

При жените най-бърза се оказа Надежда Ангелова с време 25 часа, 16 минути и 17 секунди.

Освен Персенк Ултра със своите 132 км, състезанието имаше още две дистанции, обособени като отделни надпревари – Орехово Ултра (80 км) и Крос Асеновград (20 км).

Победител при мъжете в Орехово Ултра стана Душко Момич с време 10 часа, 9 минути и 44 секунди. При жените най-бързо измина 80-те километра Христина Козарева, на която й трябваха 12 часа, 34 минути и 40 секунди. Денивелацията, с която трябваше да се справят те, беше 3495 метра.

В третата дистанция – 20 километра на Крос Асеновград, най-бърз беше Кристиян Стошич от Сърбия с време 1 час, 44 минути и 12 секунди. Трасето е с обща положителна денивелация от 1350 м, почти изцяло по планински пътища и пътеки.