В спринтовата дисциплина Станимир Беломъжев се класира втори, а Антония Григорова влезе в Топ 10

0

Станимир Беломъжев завоюва сребро в спринта на Световното по ски ориентиране
Станимир Беломъжев завоюва сребро в спринта на Световното по ски ориентиране (снимка: Bulgarian Orienteering Federation)

На Световното първенство по ски ориентиране смесената ни щафета: Станимир Беломъжев и Антония Григорова завоюва четвърто място! Двамата се представиха отлично и в предходните три старта:

Станимир Беломъжев направи отлично класиране, като завоюва сребро при мъжете в спринта, а сега към неговия успех се добавя и този на Антония Григорова.

Преди година Беломъжев остана втори в Европа в спринта, а сега спечели сребърно отличие и на световно първенство, финиширайки само на 22 стотни след норвежеца Йорген Баклид. В преследването българският състезател отново записа призово класиране, като финишира на 5-а позиция. Победител в дисциплината стана отново Баклид.

В средната дистанция Станимир Беломъжев зае 13-о място.

Беломъжев има две световни титли, от 2017 и 2022 г. – и двете на средна дистанция.

Антония Григорова завърши на престижното 10-о място в спринта на Световното първенство в Австрия (снимка: xcosports)

Една от най-успешните български състезателки в ски ориентирането Антония Григорова завърши на престижното 10-о място в спринта на Световното първенство в Австрия. Антония финишира с време 15:23 мин. – на 1:59 мин. след новата световна шампионка Магдалена Олсон, Швеция.

Солидно представяне Антония направи и в преследването, като финишира на 11-о място. В средна дистанция тя завърши 17–а, след като счупи ска.

Другите две представителки на България при жените – Андрея Дяксова и Калина Недялкова, завършиха съответно на 22-ро и 37-о място в спринта. В преследването Дяксова завърши на 20-а позиция, а Калина Недялкова, финишира 30-а. В средната дистанция Андрея Дяксова стана 22-а, след като също счупи ска, а Калина Недялкова завърши 34-а.

На Световното първенство за младежи Ясемин Занкова стана 32-ра, Лазар Миланов – 33-ти, Димитър Димитров – 36-и. На Европейското за юноши и девойки Рая Христова е на 23-та позиция, Светлозар Колев е 30-и, Антон Капсъзов – 34-ти.