Станимир Беломъжев завоюва сребро в спринта на Европейското по ски ориентиране

Антония Григорова се класира на 10-а позиция

0

Станимир Беломъжев
Станимир Беломъжев на Европейското първенство по ски ориентиране 2023 / снимка: Bulgarian Orienteering Federation (Фейсбук)

На 31 януари 2023 г. в Мадона, Латвия, стартира Европейско първенство по ски-ориентиране.

България ще бъде представена от Антония Григорова, Станимир Беломъжев, Андрея Дяксова и Калина Недялкова.

В първия старт, който е индивидуален, нашите постигнаха отлични резултати. Станимир Беломъжев завоюва сребро в спринтовата дистанция на Европейското първенство в Латвия. Двукратният световен шампион остана на само две секунди от европейската титла. Шампион в спринта стана Джонатан Стал от Швеция с време 14:16 минути. Третото място зае Никлас Екстром от Финландия

В старта при жените Антония Григорова успя да влезе в топ 10, завършвайки на престижното 10-о място. Антония финишира 1:59 мин след новата европейска шампионка Дейзи Кудре Шнидер от Естония. Григорова е участничката на две олимпиади по ски бягане.

Андрея Дяксова завърши 14-та в спринта, а третата представителка на България при жените – Калина Недялкова, се нареди на 28-ма позиция в спринта.

Програмата на Европейското първенство по ски ориентиране продължава със средна дистанция в сряда, масов старт в петък, щафета в събота и спринтова щафета в неделя. Общо участниците при мъжете са 56 състезатели, а при жените – 38.