Сподели

Shares

130 километра бягане и ориентиране из родопските дебри. Това беше задачата за участниците във второто издание на Персенк Ултра 2014.

Персенк Ултра

Ултрамартонът се проведе на 22 август, петък срещу събота, със старт в полунощ в Асеновград. В него се включиха 62 състезатели, а в по-късата дистанция от 80 километра на Орехово ултра се надпреварваха 36 човека. Сред тях имаше и бегачи от Турция, Гърция, Сърбия и дори един участник от Уругвай.

Състезанието премина с много обрати в класирането на дългата дистанция и феърплей.

Трасето включваше връх Персенк, връх Баба, село Орехово, Чудните мостове, Цирикова църква и Асеновград.

Трасето на Персенк Ултра

След оспорвана борба и последователно губене на водачите, при мъжете на 130-километровото трасе пръв се класира Божидар Антонов, следван от Здравко Мирчев и Махмут Явуз – двамата на второ място и Иван Христанов на трето.

При жените на 130 километра първото място не беше изненада – фаворитката в повечето маратони Мария Николова водеше твърдо класирането през цялото време.

Интересен факт в класирането се оказа, че има две споделени места в челните стълбици. Трето място при жените в Орехово Ултра бе поделено между Венелина Емилова и Галина Ненчева, които според използваната система за електронно времеизмерване, са финиширали за времето от 15:47:27.2 часа. Второто място при мъжете в Persenk Ultra също е споделено – Махмуд Явуз и Здравко Мирчев са изминали 130-километрово разстояние за равното време от 20:22:47.5 часа.

При ветераните участваха изключителни имена като Любен Кенанов, Любомир Палакарчев и Руско Кадиев. Палакарчев беше споменавам многократно покрай предизвикателството на Дизела „Ком-Емине за 5 дни“. Ветеранът продължава да държи рекорда за най-бързо изминаване на старопланинския маршрут след неуспешния опит за подобряването му от Дизела.

Примерите за спортсменство сред състезателите бяха многобройни, но най-силният е този на Георги Гачев и Петьо Николов, които се натъкват на глутница вълци през нощта и едва ги избягват. След тях има само един изостанал състезател – Диего Лопес от Уругвай. Двамата остават да го изчакат повече от половин час, за да не попадне сам на дивите зверове.

Голям брой доброволци подкрепиха и тази година ултрамаратона, организиран вече традиционно в района на Асеновград. Тяхна беше заслугата за отлично организираните подкрепителни пунктове по трасето.

В неделя беше организиран и благотворителен крос за всички граждани и гости на Асеновград, в който взеха участие над 70 човека.