В края на януари в Аспен, САЩ приключиха зимните екстрени игри WINTER X-GAMES 2014.

Monster Energy

WINTER X-GAMES се провеждат от 2002 г. Събитието придоби голяма популярност чрез своята телевизионна програма.

Основните спортове на WINTER X-GAMES са ски, сноуборд и моторни шейни.

По традиция WINTER X-GAMES се провеждат в Аспен, щата Колорадо в САЩ.

Съотборничките в Monster Energy – Силие Норендал (златен медал) и Джейми Андерсън (сребърен медал) отново бяха на челните места във финала на женския Snowboard Slopestyle.

В женския финал на Snowboard SuperPipe бронзов медал взе Кейтлин Фарингтън. Част от нейните трикове включваха еър към фейки, голям али уп 540, две поредни 720-ки и инвъртната 720-ка в последния скок.

В състезанието Snowboard Real Snow за мъже пръв беше Боде Мерил. За да спечели златото, Боде трябваше да се покаже 60 секундни видео с улично каране с препятствия, огромни трансфери, големи дропове и дълги рейлове.

В Ski Big Air дисциплината отново спечели шведският скиор Хенрик Харлот. Той направи ноус бътър трипъл корк 1620 сейфти граб и суич бътър дабъл корк 1080.

Златото при мъжете в Ski SuperPipe взе Дейвид Уайз, а Кевин Ролан остана втори. Уайз направи райтсайд дабъл корк 1260 мют, лефтсайд дабъл корк 1260 мют заедно с още много технични трикове.

В женските Ski Slopestyle победи петнайсет годишната Маги Воазин. Тя показа перфектен суич лефт 1080 и е единствената правила го на състезание. Маги е най-младата скиорка печелила медал от WINTER X-GAMES.

При моторните шейни в дисциплината Snowmobile Freestyle властваха Джо Парсънс и Хийт Фрисби. Парсънс направи кордова флип, KOD инди флип и запазения си трик – гейтър реслър – вариация на бекфлип. Фрисби пък изпълни ъндърфлип, инди супер флип, огромен ноу-фуут кен флип и KOD флип.

Програмата на WINTER X-GAMES непрекъснато се разнообразява с нови дисциплини и събития, включително ски слоупстайл и ски superpipe състезания.

Освен зимно, X-GAMES има и лятно издание, което се провежда всяка година през август.